Susza w sadach oznacza poważne straty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-09-2016,17:00 Aktualizacja: 16-09-2016,17:20
A A A

Wysokie temperatury i brak opadów doprowadziły do suszy w całym kraju. Panujące warunki są przyczyną niskiej kondycji drzew w wielu sadach, owoce przestały przyrastać, nie wybarwiają się a w niektórych przypadkach dochodzi również do degradacji rumieńca.

Podczas niedoboru wody drzewa nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Co robić, aby im pomóc? Najistotniejsze jest uzupełnienie niedoborów wody w glebie. Kolejnym krokiem jest kompleksowe dokarmianie pozakorzeniowe.

jabłka, ceny jabłek, sadownictwo, sadownicy, protest sadowników

Jabłka najtańsze od co najmniej 12 lat

Według danych monitoringu cen ministerstwa rolnictwa kilogram jabłek deserowych wczesnych kosztował średnio w skupie w sierpniu 1,11 zł. To o 25 proc. mniej niż o tej porze przed rokiem.   Eksperci podkreślają, że to najniższa cena za te owoce...
Żeby poprawić jakość liści należy wykonać zabieg stosując mieszaninę biostymulatora obniżającego negatywną reakcję drzew na suszę z dodatkiem nawozu mikroelementowego bogatego w magnez i żelazo.

"Proponujemy zastosowanie preparatu Megafol 2,5 l/ha z dodatkiem nawozu OptiMikro 2,5 kg/ha. Po kilku dniach należy wykonać kolejny zabieg nawozem potasowym z mikroelementami. Polecamy Plantafol 5.15.45 w dawce 2,5 kg/ha również w mieszaninie z Megafolem w dawce 2,5 l/ha" - radzi Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, który regularnie publikuje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin.

Poprawa wybarwienia

W celu poprawy wybarwienia owoców specjaliści zalecają wykonanie zabiegu nawozami zawierającymi potas i fosfor: FruitAkademia na wzrost owoców II w dawce po 8 kg/ha.

jabłka, ceny jabłek, sadownictwo, sadownicy, protest sadowników, Warszawa, MRiRW

Sadownicy protestują w Warszawie. Chcą eksportować jabłka do Rosji

Sadownicy zrzeszeni w Związku Sadowników RP demonstrowali w poniedziałek w Warszawie, domagając się zmiany charakteru sankcji wobec Rosji, tak by możliwa była sprzedaż jabłek do tego kraju, lub wprowadzenia rządowych rekompensat dla...
Dwukrotne zastosowanie produktu Sweet w dawce 2,5 l/ha wpływa na wybarwienie owoców, gdyż podwyższa zawartość cukrów, które z kolei są substratem w produkcji antocyjanów - barwników odpowiedzialnych za rumieniec.

Dokarmianie wapniem

Zaleca się kontynuację nawożenia wapniem. W obecnym okresie optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie formułowanego produktu wapniowego Amiwap, w aktualnym momencie wegetacji w dawce 5 l/ha.

Jabłek będzie coraz więcej. Opłacalność produkcji zagrożona?

Eksperci z Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych oczekują, że w kolejnych latach polscy sadownicy będą zbierać nawet 5 mln ton jabłek rocznie. Oznaczać to będzie nadpodaż, przez co opłacalność produkcji tych owoców znacząco...
W przypadku stosowania chlorku wapnia do każdego zabiegu niezbędne jest dodawanie produktu zawierającego aminokwasy roślinne Megafol w dawce 1l/ha.

Utrzymanie wysokiej jakości

Po zapełnieniu komory przechowalniczej specjaliści zaleca się aplikację polskiego środka zawierającego 1-MCP -
FruitSmart 3,3 VP.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania 1-MCP? Opóźnienie procesów dojrzewania owoców w czasie długiego przechowywania oraz utrzymanie wysokiej jędrności jabłek, zmniejszenie podatności na choroby przechowalnicze takie jak oparzelizna powierzchniowa, czy gorzka zgnilizna oraz zmniejszenie zużycia energii związanej z użyciem płuczki i urządzeń chłodniczych w komorach.

SKS 19 2016; Susza: Megafol 2,5L + Optimicro 2,5kg / Megafol 2,5L + Plantafol 5.15.45 2,5kg; Wybarwienie: FruitAkademia na wzrost owoców II 8 kg/ha + Sweet 2,5L; Wapń: Amiwap 5L / chlorek wapnia + Megafol 1L; Przechowywanie jabłek: FruitSmart

Poleć
Udostępnij
Skomentuj