Jabłka najtańsze od co najmniej 12 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2016,12:55 Aktualizacja: 15-09-2016,13:52
A A A

Według danych monitoringu cen ministerstwa rolnictwa kilogram jabłek deserowych wczesnych kosztował średnio w skupie w sierpniu 1,11 zł. To o 25 proc. mniej niż o tej porze przed rokiem.  

Eksperci podkreślają, że to najniższa cena za te owoce w tym miesiącu od co najmniej 2004 r. (1 maja Polska weszła do UE). Stawki w minionym miesiącu były nawet niższe - co prawda tylko o 0,01 zł/kg - od notowanych w 2014 r., czyli po wprowadzeniu przez Rosję embarga na import owoców i warzyw z naszego kraju - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

jabłka, ceny jabłek, sadownictwo, sadownicy, protest sadowników, Warszawa, MRiRW

Sadownicy protestują w Warszawie. Chcą eksportować jabłka do Rosji

Sadownicy zrzeszeni w Związku Sadowników RP demonstrowali w poniedziałek w Warszawie, domagając się zmiany charakteru sankcji wobec Rosji, tak by możliwa była sprzedaż jabłek do tego kraju, lub wprowadzenia rządowych rekompensat dla...

Sierpniowy spadek cen jest poniekąd kontynuacją trendu, który trwa od początku roku. Średnie stawki skupu jabłek w maju, czerwcu i lipcu również były bowiem bardzo niskie, nienotowane od co najmniej 12 lat.

Analizując dane tygodniowe MRiRW można zauważyć, że cena jabłek deserowych w sierpniu systematycznie leciała w dół. 30 sierpnia za kilogram owoców płacono 0,87 zł, czyli o 27 proc. mniej niż w pierwszym tygodniu tego miesiąca.

Ceny jabłek są pod presją zwiększającej się podaży na krajowym rynku. GUS i TRSK przewidują, że produkcja owoców wzrośnie odpowiednio o 10 i 4 proc. Na stawki mogła też wpłynąć podaż jabłek z ubiegłorocznych zbiorów. Na początku lipca zapasy jabłek w Polsce wynosiły 59 tys. ton i były o 97 proc. wyższe niż przed rokiem.

Tańsze rok do roku były również jabłka do przetwórstwa. Kilogram owoców kosztował przeciętnie w sierpniu w skupie 27 groszy, czyli o 8 groszy (23 proc.) poniżej stawek sprzed roku.

Poleć
Udostępnij