Sadownicy: nie ma podstaw do obniżenia cen skupu jabłek!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2021,18:45 Aktualizacja: 26-08-2021,18:57
A A A

Mimo ciężkiej pracy i serca, jakie wkładamy w produkcję, dzisiaj musimy jasno wszystkim powiedzieć: sadownik nie ma realnego wpływu na cenę jabłek przemysłowych, jak i tych na sklepowej półce - przekonuje Związek Sadowników RP.

Sadownicy przyłączyli się do organizowanych w całej Polsce protestów dotyczących trudnej sytuacji w rolnictwie. Tłumaczą w swoim serwisie informacyjnym, że od wielu dni największe zakłady przetwórcze zapowiadają niczym nieuzasadnioną obniżkę cen skupu jabłek do przetwórstwa.

unia owocowa, eksport jabłek, Karolina Kamińska, Paulina Kopeć, targi Gulfood w Dubaju

Są chętni na polskie jabłka. To trzeba wykorzystać

W ramach kampanii "Siła smaku, witamin i kolorów - poznaj jakość jabłek z Europy" polskie jabłka były promowane na targach Gulfood w Dubaju. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem arabskich odbiorców. To projekt...

Tymczasem globalny popyt na koncentrat jabłkowy jest na stabilnym poziomie, a jego stawki zmieniają się bardzo nieznacznie, o kilka eurocentów. Obecnie ceny wynoszą około 1,10-1,20 EUR/kg, czyli 5,01-5,47 zł/kg. W Polsce jest inaczej, dlaczego?

"Na ceny jabłek przemysłowych w Polsce ma wpływ podaż, ale przede wszystkim polityka zakupowa wielkich koncernów. Jak pokazał dobitnie rok 2018, znikomy wpływ miała podaż na światowym rynku, kiedy wiosenne przymrozki w Chinach spowodowały spadek tamtejszej produkcji o ponad 30 proc., a popyt na koncentrat był na tym samym poziomie, zaś ceny jabłek przemysłowych w Polsce oscylowały w granicach 0,08-0,15 zł/kg. Do dziś nikt nie jest w stanie udzielić racjonalnej odpowiedzi, dlaczego taka sytuacja miała miejsce" - wskazuje Związek Sadowników RP.

W jego ocenie nie ma żadnych racjonalnych podstaw do obniżania cen skupu jabłek do przetwórstwa. Popyt na koncentrat jest na stałym poziomie, który przewyższa podaż, a produkcja w Polsce i Europie jest na poziomie ubiegłego roku z lekką tendencją spadkową spowodowaną czynnikami atmosferycznymi. W dodatku eksport koncentratu z Chin znacząco spadł w stosunku do poprzednich sezonów, z powodu wysokich kosztów transportu drogą morską.

"Problem jest jeden! Na rynku polskim jest kilka zakładów przetwórczych, które bezprecedensowo rozgrywają mniejsze podmioty z branży. Muszą dostosować się do cen proponowanych przez monopolistów, albo są wyeliminowane z rynku" - przekonują sadownicy.

I apelują do zakładów przetwórczych o rozsądną politykę, ale przede wszystkim o szacunek dla najważniejszego ogniwa, dzięki któremu istnieją na tym rynku. "Każdy chce żyć i zarabiać! Każdy ma swoje koszty! My też!" - podkreślają sadownicy w przededniu zbiorów jabłek.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu