Są chętni na polskie jabłka. To trzeba wykorzystać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2021,14:55 Aktualizacja: 17-03-2021,14:59
A A A

W ramach kampanii "Siła smaku, witamin i kolorów - poznaj jakość jabłek z Europy" polskie jabłka były promowane na targach Gulfood w Dubaju. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem arabskich odbiorców.

To projekt realizowany przez Stowarzyszenie Unia Owocowa w konsorcjum ze Związkiem Sadowników RP, którego celem jest promocja europejskich owoców. Dofinansowana jest ze środków UE i Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

eksport jabłek na Tajwan, sadownictwo, Bartosz Ryś, Polskie Biuro w Tajpej

Polskie jabłka trafiły do kolejnego kraju

Pierwsza partia polskich jabłek trafiła na Tajwan. To pierwsza dostawa po otwarciu miejscowego rynku dla tych owoców przez służby fitosanitarne tego azjatyckiego kraju w 2019 r. - Polskie firmy mogą eksportować polskie jabłka na Tajwan pod...

Jak podkreśla Unia, w ostatnich latach, nasze jabłka podbiły kilka rynków perspektywicznych, m.in.: Egipt, Jordanię, czy Arabię Saudyjską. Jesteśmy liderem w produkcji tych owoców po Włochach i Francji. UE produkuje ok. 10 mln ton jabłek rocznie, a Polska aż 3,5 mln ton.

- Nasze jabłka są obecnie eksportowane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co jest niemałym sukcesem, ale to wciąż rynek perspektywiczny o dużych możliwościach. Chcemy zwrócić uwagę arabskich nabywców na wysoką jakość owoców i zwiększyć ich eksport w rejonie Bliskiego Wschodu - powiedziała Paulina Kopeć, sekretarz generalna UO.

Zdaniem projekt manager Karoliny Kamińskiej, potencjał rynku ZEA jest duży i obiecujący. Polska eksportuje rocznie około 400 kontenerów jabłek do Dubaju.

- Obecnie koncentrujemy się na rynku ZEA, ale są też inne możliwości ekspansji na pozostałe kraje Zatoki Perskiej. Liczymy, że eksport jabłek z Polski do Dubaju zwiększy się, ponieważ ich jakość poprawia się z roku na rok. Oczekujemy nowych kontraktów, gdyż zainteresowanie importem europejskich, a w tym naszych jabłek było wysokie - skomentowała przedstawicielka Unii Owocowej.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj