Susza rolnicza potwierdzona. W jakich uprawach? Gdzie jest najgorzej?
Jest pierwszy tegoroczny raport „suszowy” Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Potwierdzono w nim wystąpienie suszy rolniczej w czterech kategoriach upraw.
Analiza została przeprowadzona w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej i obejmuje okres od 21 marca do 20 maja 2025 r.
„Zgodnie z Rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 11 kwietnia 2019 r. w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, oznaczających wystąpienie suszy, stwierdzono zagrożenie dla upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek i krzewów owocowych” – czytamy w serwisie „suszowym” IUNG.

Pomoc suszowa z trzech naborów – jak przebiegają wypłaty?
Zboża jare
Z raportu wynika, że w uprawach zbóż jarych warunki suszy rolniczej stwierdzono na obszarze 304 gmin, co stanowi 12 proc. ogólnej liczby gmin w kraju.
„Obszary zagrożone znacznymi stratami plonów zbóż jarych odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (67 proc. gmin w województwie), kujawsko-pomorskim (57 proc.), lubuskim (50 proc.), wielkopolskim (32 proc.), łódzkim (18 proc.) oraz mazowieckim (1 gmina). Największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów - określony z uwzględnieniem podatności gleb na suszę - w stosunku do powierzchni potencjalnie zagrożonej, odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (13,5 proc.) oraz lubuskim (12,2 proc.)” – wylicza IUNG.
Zboża ozime
Jak dodaje w swoim serwisie, w uprawach zbóż ozimych warunki suszy rolniczej stwierdzono na obszarze 243 gmin, co stanowi 10 proc. ogólnej liczby gmin w kraju.
„Obszary zagrożone znacznymi stratami plonów zbóż ozimych odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (64 proc. gmin w województwie), lubuskim (45 proc.), kujawsko-pomorskim (40 proc.), wielkopolskim (27 proc.), łódzkim (8 proc.) oraz mazowieckim. Największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów - określony z uwzględnieniem podatności gleb na suszę - w stosunku do powierzchni potencjalnie zagrożonej, odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (9,6 proc.) oraz lubuskim (8,8 proc.)” – wymienia Instytut.
Truskawki
Jeśli chodzi o truskawki, warunki suszy rolniczej stwierdzono na obszarze 169 gmin, co stanowi 7 proc. ogólnej liczby gmin w kraju.
„Obszary zagrożone znacznymi stratami plonów truskawek odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (57 proc.), lubuskim (35 proc.), wielkopolskim (18 proc.), kujawsko-pomorskim (17 proc.), łódzkim (7 proc.). Największy udział powierzchni zagrożonej stratami plonów - określony z uwzględnieniem podatności gleb na suszę - w stosunku do powierzchni potencjalnie zagrożonej, odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (7,4 proc.) oraz lubuskim (5,2 proc.)” – podają eksperci z IUNG.
Krzewy owocowe
Według ich danych, w uprawach krzewów owocowych stwierdzono przekroczenie klimatycznego bilansu wodnego oznaczające suszę rolniczą w 1 gminie, w województwie łódzkim (gmina Poddębice).

Susza już się panoszy. IMGW: wilgotność gleby w warstwie 0-7 cm spada do 45 proc.
Opady i temperatura
W serwisie IUNG zwrócono uwagę, że już od marca na przeważającym obszarze kraju odnotowano bardzo niskie sumy opadów atmosferycznych, nieprzekraczające 30 proc. normy wieloletniej.
„W rezultacie, już w pierwszym okresie monitorowania odnotowano przekroczenie wartości klimatycznego bilansu wodnego, oznaczające wystąpienie strat związanych z suszą na glebach najbardziej podatnych na suszę, tj. I i II kategorii podatności na suszę” – wskazuje Instytut.
Podkreśla jednocześnie, że temperatura powietrza w marcu i kwietniu 2025 roku była wyższa od normy wieloletniej, co przyczyniło się do wyraźnego przyspieszenia rozwoju roślin w całym kraju.
„Początek maja, przy nadal utrzymującym się deficycie opadów, charakteryzował się występowaniem przymrozków na dużym obszarze kraju. Tego typu warunki mogą prowadzić do dodatkowych strat w plonach roślin uprawnych” – czytamy w raporcie.
Źródło: IUNG
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś