Sadownicy nie chcą płacić podatku VAT

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2015,23:40 Aktualizacja: 06-11-2015,11:05
A A A

Producenci jabłek nie chcą płacić podatku VAT za owoce wycofywane z rynku. Część z nich mogą przechowywać w chłodniach lub przeznaczać na cele charytatywne w zamian za unijne pieniądze, będące wsparciem dla poszkodowanych przez rosyjskie embargo.

Sadownicy nie zgadzają się na odprowadzanie od otrzymanych funduszy 5-procentowego VAT - informuje Informacyjna Agencja Radiowa. Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, prezesa Związku Sadowników RP decyzja resortu finansów o jego płaceniu jest bezzasadna.

jabłka,sadownictwo,sad,przechowywanie,owoce,SKS

Trzeba się przygotować na dłuższe przechowywanie jabłek

Tegoroczne zbiory jabłek dobiegają końca. Nawozy dolistne zawierające cynk i bor należy zastosować możliwie jak najszybciej po zbiorze owoców, aby składniki pokarmowe zostały wchłonięte w odpowiedniej ilości. Preparaty bogate w bor oraz cynk...

Poseł PSL tłumaczy, że VAT jest podatkiem od obrotu handlowego, a w wypadku wycofania jabłek z handlu czy pozostawienia ich w sadzie nie ma mowy o żadnym obrocie. Zapowiada, że w przypadku braku porozumienia sprawa może trafić na drogę sądową. Ma nadzieję, że resort finansów zmieni swoją wykładnię także wobec beneficjentów wcześniejszych transz pomocowych, którzy muszą płacić dziś podatek VAT od wycofanych owoców.

O tym, że unijne rekompensaty także są formą wynagrodzenia mówił na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Mateusz Szczurek, minister finansów. Wyjaśniał, że sprzedaż owoców i warzyw jest właśnie obciążona 5-proc. podatkiem VAT.

Szef resortu dodał, że okoliczności (rosyjskie embargo) nie zmieniają sytuacji i podatek trzeba zapłacić. Podkreśla, że podobnie jest z firmami, które znajdują się w trudnej sytuacji gospodarczej.

Poleć
Udostępnij