Polskie jabłka trafiły do kolejnego kraju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aleksandra Bielakowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2020,8:00 Aktualizacja: 11-12-2020,10:53
A A A

Pierwsza partia polskich jabłek trafiła na Tajwan. To pierwsza dostawa po otwarciu miejscowego rynku dla tych owoców przez służby fitosanitarne tego azjatyckiego kraju w 2019 r.

- Polskie firmy mogą eksportować polskie jabłka na Tajwan pod warunkiem spełnienia wymogów importowych określonych przez miejscowe władze. Uprawnienia do wywozu posiada obecnie piętnaście podmiotów z województw mazowieckiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego - powiedział Bartosz Ryś, kierownik Polskiego Biura w Tajpej, które jest oficjalnym przedstawicielstwem RP na wyspie

skup jabłek, zmowa cenowa na rynku jabłek,Świętokrzyska Izba Rolnicza, uokik

Zmowa cenowa na jabłkach? Ministerstwo uruchamia UOKiK

Ministerstwo rolnictwa wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie działań w sprawie ewentualnej zmowy cenowej i spekulacji przy skupie jabłek. Komunikat w tej sprawie przekazała Krajowa Rada Izb Rolniczych. "Mając...

- Jest to zwieńczenie wieloletnich starań polskiej administracji, w szczególności Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która we współpracy ze strona tajwańską zorganizowała trzy inspekcje polskich sadów. Teraz inicjatywa jest po stronie przedsiębiorców z obu państw. Mam nadzieję, że niedługo zobaczymy nasze jabłka na tajwańskich półkach sklepowych - dodał.

Według danych opublikowanych przez ministerstwo ds. gospodarki, do tej pory Tajwan importował jabłka z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Chile, Japonia, Nowa Zelandia, Niemcy czy Francja.

Wyspa jest jednym z największych konsumentów świeżych owoców. Według statystyk amerykańskiej agencji Międzynarodowej Administracji Handlowej (ITA), co roku spożywa się tam 102 kg świeżych owoców na osobę. Jest to prawie dwa razy więcej niż średnia światowa spożycia owoców.

Otwarcie tajwańskiego rynku dla jabłek z Polski jest ważnym wydarzeniem w historii stosunków handlowych między Warszawą a Tajpej. Tajwan jest siódmym partnerem gospodarczym Polski w Azji Wschodniej. Co roku organizowane są rozmowy pomiędzy oboma krajami. We wrześniu w formie wideokonferencji odbyły się IX polsko-tajwańskie konsultacje gospodarcze.

W 2018 roku podczas dorocznych konsultacji Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) otworzyła na Tajwanie biuro przedstawicielskie - Zagraniczne Biuro Handlowe w Tajpej. Oprócz produktów takich jak żywność czy kosmetyki, PAIH promuje w tym kraju polskie rozwiązania technologiczne i zajmuje się promocją startupów.

Wraz trzema innymi krajami: Koreą Południową, Holandią i Francją, od września br. Polska bierze udział projekcie InnoVEX. To wydarzeniu online, które umożliwia nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz pozyskiwanie inwestorów przez polskie startupy na Tajwanie.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement