Przymrozki zagrożeniem, warto sięgnąć po biostymulator

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2016,13:35 Aktualizacja: 01-05-2016,22:33
A A A

Sadownicy obawiający się parcha jabłoni mogą odetchnąć z ulgą. Panujące chłody i niewielkie opady dotychczas nie wywołały znaczącego zagrożenia ze strony tej groźnej choroby grzybowej.

Niestety, zapowiadane na jutrzejszy dzień opady mogą wywołać silną infekcję, która może wymagać
zabiegu interwencyjnego - ostrzegają specjaliści z Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka.

Zalecają zabieg preparatem Delan 700 WG (0,5 kg/ha) przed spodziewanymi opadami.

kazachstan, polska, sady, jabłka, jabłonie

Polskie jabłonie już rosną w Kazachstanie

Zgodnie z programem rozwoju rejonów na lata 2016-2020 do 2020 roku Kazachstan planuje zwiększyć areał wysokowydajnych sadów jabłoniowych do 1600 hektarów - informuje polska ambasada w Astanie. Tylko w tym roku w obwodzie...
"W obecnej sytuacji zasadny jest zabieg środkiem Faban 500 SC (1,2 l/ha), dzięki któremu nie będzie konieczności wykonywania zabiegu interwencyjnego po infekcjach" - podaje System Komunikatów Sadowniczych.

W przypadku gdy zabieg interwencyjny będzie konieczny eksperci polecają: preparat zawierający pyrimetanil, np. Batalion 450 SC (0,7-1l/ha) w niskich temperaturach lub preparat zawierający difenokonazol, np. Aplord 250 EC (0,2 l/ha) w wyższych temperaturach.

Przędziorek owocowiec

W sadach, w których nie wykonano zabiegu olejami parafinowymi, a obecne są jaja zimowe przędziorków (liczna populacja szkodnika w ubiegłym sezonie) zalecany jest zabieg jednym z preparatów jajobójczych, np. Nissorun Strong 250 EC 0,4 l/ha.

Nawożenie pozakorzeniowe jabłoni

"Zalecamy dokarmianie dolistne mieszanką FruitAkademia na różowy pąk. Dostarczenie drzewom składników pokarmowych jest bardzo ważne tuż przed kwitnieniem, wpływa na jakość kwiatów i odpowiednie zawiązanie owoców" - informuje Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o. 

Parch jabłoni bez szans. Ten fungicyd króluje w sadach od 60 lat

5 tysięcy  doświadczeń,  wysoka  skuteczność,  łatwa  mieszalność i  trudna  zmywalność - tak  w  skrócie  można  scharakteryzować  fungicyd,  który  od...
Dodanie 1 l/ha Megafol poprawia przyswajalność składników pokarmowych.

Przedłużenie żywotności kwiatów

Jedno lub dwukrotny oprysk gibereliną w fazie różowego pąka w dawce 0,5 l/ha przedłuża żywotność komórki jajowej w kwiecie jabłoni, co jest szczególnie istotne gdy wystąpią niekorzystne warunki do zapylenia.

Uwaga na przymrozki

Arktyczne powietrze nad Polską powoduje, że nocą i nad ranem temperatura spada poniżej zera. W ostatnich dniach w wielu miejscach wystąpiły przymrozki.

Według prognoz pogody zagrożenie będzie się utrzymywało przez kolejne dni. Sytuacja jest szczególnie groźna dla gatunków podatnych.

jabłka, zapasy jabłek, Związek Sadowników, Mirosław Maliszewski

Chłodnie pełne jabłek. Zapasy są zbyt duże

W marcu w polskich chłodniach było o ponad 11 proc. więcej jabłek niż rok wcześniej. Tak wynika z danych The World Apple and Pear Association. Eksperci zaznaczają, że cała Unia Europejska jest tylko na 0,5-procentowym plusie w porównaniu z...
Specjaliści zalecają zabezpieczenie roślin przed uszkodzeniami biostymulatorem Megafol w dawce 2-3 l/ha. Uwaga, zabieg wykonujemy przed spodziewanym spadkiem temperatury lub zaraz po.

Stymulowanie kwitnienia

W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków podczas kwitnienia zaleca się stosowanie preparatów stymulujących ten proces. MC Set wytworzony z alg morskich (Ascophyllum nodosum) oraz wzbogaconych borem i cynkiem jest produktem, który pozytywnie wpływa na kwitnienie i zawiązywanie
owoców.

Działanie preparatu ma pozytywny wpływ na zapłodnienie oraz na fazy bezpośrednio po nim następujące. Polecamy zabieg MC Set w dawce 2,0 l/ha w początkowej fazie kwitnienia.

Nawożenie dolistne maliny i truskawki

Z uwagi na niskie temperatury nocą na roślinach widoczne są niedobory fosforu. Zaleca się dokarmienie dolistne nawozem PLANTAFOL 10.54.10 w dawce 2,5 kg/ha.

***

SKS 6 2016 Parch jabłoni: Delan 0,5kg, Faban 1,2L; Przędziorek: Nissorun 0,4L; Dolistnie jabłoń: FA różowy pąk +Megafol 1L; giberelina: 0,5L; Przymrozki: Megafol 3L; Kwitnienie: MC Set 2L; Malina/Truskawka: Plantafol 10.54.10 2,5kg

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!