Produkcja owoców niższa o 1/3 z powodu pogody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2016,8:05 Aktualizacja: 28-12-2016,8:09
A A A

O jedną trzecią spadła w tym roku produkcja owoców na Węgrzech z powodu niesprzyjających warunków pogodowych - poinformował we wtorek szef węgierskiego stowarzyszenia producentów warzyw i owoców FruitVeB Ferenc Ledo.

Z powodu wiosennych przymrozków, burz, gradu i obfitych opadów deszczu produkcja owoców spadła o 250-300 tys. ton - do 750-800 tys. ton - oświadczył Ledo.

Jednocześnie produkcja warzyw była nieco wyższa od przeciętnej i wyniosła 1,7 mln ton (wzrost o kilka procent) dzięki większym o 5-7 proc. zbiorom pod folią i w cieplarniach.

jabłka, sprzedaż jabłek, eksport jabłek, sadownictwo, owoce

Jabłka napędzają eksport owoców

Silny wzrost eksportu jabłek jest siłą motorową zwiększonego eksportu owoców w tym roku - uważają analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Wolumen eksportu owoców świeżych we wrześniu 2016 roku wobec września...
Straty ponieśli m.in. producenci arbuzów. Chociaż tegoroczne plony wyniosły rekordowe 235-240 tys. ton, to z powodu niekorzystnej pogody zebrano tylko 200-205 tys. ton.

Nie był to dobry rok także dla węgierskich producentów poziomek. Przymrozki w samym komitacie (województwie) Somogy na południowym zachodzie kraju zniszczyły aż 70 proc. tych owoców.

Z powodu przymrozków i gradu ucierpiały także jabłka i gruszki. Ponadto jakość jabłek nie była wystarczająco wysoka, przez co produkcja soku jabłkowego spadła o 30 proc. Pogoda sprawiła też, że czereśnie i wiśnie pękały lub gniły na drzewach.

Wśród warzyw cieplarnianych najwięcej wyprodukowano papryki - 170-180 tys. ton. Plony pomidorów sięgnęły 110-115 tys. ton.

Ulewne deszcze były też korzystne dla niektórych warzyw uprawianych na polu, np. kukurydzy - wyprodukowano jej 550 tys. ton.

Poleć
Udostępnij