Producenci wiśni ponownie nie zarobią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2016,8:50 Aktualizacja: 10-08-2016,9:58
A A A

To trzeci rok z kolei, w którym producenci wiśni nie zarobią. Cena skupu tych owoców jest jeszcze niższa niż w ubiegłym roku - powiedziała Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Według ekspertki, zakłady przetwórcze kończą już skup wiśni. Obecnie za wiśnie przeznaczone do mrożenia sadownicy mogą uzyskać ok. 1,3 zł za/kg, a za wiśnie do tłoczenia 0,85 zł/kg. Średnio w tym roku przetwórstwo płaciło za wiśnie odpowiednio 1,55 zł/kg i ok. l,1 zł/kg. Nosecka zaznaczyła, że jakość wiśni jest słaba, bo są ona zbyt "wodniste". W ubiegłym roku średnia cena skupu wiśni ukształtowała się na poziomie 1,7 zł do mrożenia i 1,17 zł do tłoczenia.

wiśnie, ceny wiśni, skup owoców, UOKiK, ministerstwo rolnictwa, zmowa cenowa

Zmowa cenowa na rynku wiśni? Minister chce wyjaśnić sprawę

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił do prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji o podjęcie stosownych działań mających na celu zbadanie czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup wiśni nie naruszają...

- Taki poziom cen nie zapewnia producentom wiśni opłacalności produkcji - zaznaczyła Nosecka. Według wstępnych szacunków GUS, w tym roku zbiory wiśni będą wyższe niż w ubiegłym i wyniosą 195 tys. ton, ale pod warunkiem, że wszystkie owoce zostaną zebrane.

Natomiast na stawki nie mogą narzekać w tym roku producenci truskawek i malin. Rzeczoznawcy GUS ocenili tegoroczne zbiory truskawek na blisko 196 tys. ton (-5 proc. r/r), przy czym sygnalizują oni wzrost produkcji truskawek deserowych i wyraźny spadek produkcji tych owoców dla przetwórstwa.

Jak zauważyła ekspertka, truskawki nie miały wiosną sprzyjających warunków pogodowych, a to, że było ich mniej odbiło się na cenie. Średnio zakłady przetwórcze płaciły za owoce 3,60 zł za kg wobec 2,65 zł/kg w 2015 r. Tak wysoka cena zapewniła producentom opłacalność uprawy.
owoce, ceny owoców, gus, jabłka, wiśnie, maliny, porzeczki

Owoców będzie więcej niż przed rokiem. Urodzaj jabłek i wiśni

Produkcja owoców z drzew w Polsce może wynieść w bieżącym roku 4 mln ton - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. To o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Tak dobry wynik to przede wszystkim efekt...

Wysokie są stawki malin. Za letnie odmiany płacono średnio 5,38 zł za kg (w ub.r. - 5,27 zł/kg). Teraz zaczyna się skup jesiennych odmian. W ubiegłym roku były bardzo drogie (płacono powyżej 9 zł za kg), bo było ich mało. W tym roku prawdopodobnie będą tańsze. W ocenie GUS produkcja malin wyniesie 120 tys. ton, a malin jesiennych może być aż o 60 proc. więcej niż przed rokiem.

Zarobili także w tym roku producenci czerwonych porzeczek. Średnio firmy przetwórcze płaciły za nie 2,16 zł/kg (w ub.r. - 1,65 zł/kg). Ale - tak jak w poprzednich latach - nie opłacała się produkcja czarnych porzeczek. Co prawda firmy oferowały nieco więcej (O,76 zł/kg wobec 0,64 zł/kg w 2015 r.) za te owoce, ale cena prawdopodobnie pokrywa tylko ok. 30 proc. kosztów produkcji. - Odbija się to na jakości porzeczek, bo nie inwestuje się w produkcję, która się nie opłaca - zauważyła Nosecka.

Na koniec dodała, że producenci porzeczek muszą dogadać się z przemysłem i ustalić jakie jest faktyczne na nie zapotrzebowanie. Polska jest największym producentem tych owoców w UE.

Poleć
Udostępnij