Zmowa cenowa na rynku wiśni? Minister chce wyjaśnić sprawę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2016,16:20 Aktualizacja: 28-07-2016,16:32
A A A

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił do prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji o podjęcie stosownych działań mających na celu zbadanie czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup wiśni nie naruszają zasad konkurencji.

Biuro prasowe resortu rolnictwa podkreśla, że do ministerstwa napływają liczne sygnały kierowane przez rolników w sprawie bardzo trudnej sytuacji na rynku wiśni.

"Z zaprezentowanych przez producentów informacji wynika, że niektóre zakłady przetwórcze skupujące wiśnie mogą stosować porozumienia ograniczające konkurencję, które polegają na ustalaniu zaniżonych cen skupu (tzw. zmowy cenowe)" - czytamy w komunikacie.

owoce, wiśnie, jabłka, produkcja owoców, zbiory owoców, eurostat

Polska jabłkami i wiśniami stoi

Polska jest największym producentem jabłek i wiśni w Unii Europejskiej - wynika z najnowszej analizy przedstawionej przez Eurostat. Jak podliczyli analitycy w naszym kraju zbierano 1 na każde 4 jabłka wyprodukowane w Unii Europejskiej w 2015 roku....
W ocenie MRiRW - bieżące ceny skupu wiśni oferowane przez przedsiębiorstwa prowadzące przetwórstwo tych owoców - są znacznie niższe od notowanych w latach poprzednich.

Z danych zbieranych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie wynika, że aktualnie ceny wiśni kształtują się na poziomie 1,42 zł/kg za owoce do mrożenia oraz 1,08 zł/kg za owoce do tłoczenia.

Oznacza to, że ceny oferowane w bieżącym sezonie pozostają o ok. 50 proc. niższe niż w poprzednich, w których podaż kształtowała się na zbliżonym poziomie.

Instytut prognozuje, że należy się spodziewać zbiorów na poziomie 175 tys. ton, czyli zbliżonym do uzyskanego w latach 2011 i 2012, kiedy to średnie ceny skupu wiśni do mrożenia wyniosły odpowiednio 2,65 zł/kg i 3,30 zł/kg.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu