Owoców będzie więcej niż przed rokiem. Urodzaj jabłek i wiśni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2016,12:45 Aktualizacja: 05-08-2016,14:08
A A A

Produkcja owoców z drzew w Polsce może wynieść w bieżącym roku 4 mln ton - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. To o ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Tak dobry wynik to przede wszystkim efekt sporego wzrostu produkcji jabłek, która szacowana jest na rekordowe 3,5 mln ton. Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas przypominają, że w 2015 roku zbiory wyniosły zaledwie 3,17 mln ton z powodu suszy.

owoce, ceny owoców, bronisze, rynek hurtowy w broniszach

Owoce wciąż bardzo tanie, importowane również

Ceny owoców na krajowym rynku nadal notują dołki - informują specjaliści z rynku hurtowego w Broniszach. Co ciekawe, niskie ceny dotyczą również owoców importowanych. Z informacji wynika, że w sierpniowej ofercie owoców...

GUS ocenia, że znacznie większa będzie też produkcja wiśni, która przewidywana jest na 195 tys. ton wobec niespełna 180 tys. ton przed rokiem. Ostateczny poziom zbiorów, jak zaznaczają eksperci w raporcie, uzależniony będzie jednak od czynników ekonomicznych. Spadek cen tych owoców w skupie może sprawić, że część wiśni nie zostanie zebrana z drzew.

O 9 proc. wyższe będą również zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych, o czym zadecyduje przede wszystkim zwiększenie produkcji malin aż o 60 proc. do 120 tys. ton. Jeśli plonowanie odmian jesiennych będzie duże, to według GUS zbiory mogą być zbliżone do rekordowych z 2014 r.

Więcej ma być też porzeczek - 165 tys. ton (160 tys. ton w 2015 r), ale - podobnie jak w przypadku wiśni - niskie stawki w skupie sprawić mogą, że ilość zebranych owoców może być mniejsza.

Z uwagi na gorszą kondycję upraw spowodowaną osłabieniem plantacji po ubiegłorocznej suszy i skróconym okresem zbiorów ze względu na wysokie temperatury w czerwcu o 5 proc. (196 tys. ton) mniej niż przed rokiem będzie truskawek.

Poleć
Udostępnij