Polskie jabłka najdroższe na rynku unijnym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2020,16:20 Aktualizacja: 05-08-2020,16:22
A A A

Dla sadowników przyszedł czas hossy, po latach cen minimalnych płaconych przez skupy w tym sezonie krajowe jabłka kosztują rekordowo drogo - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rz", w czerwcu cena polskich jabłek przekroczyła 109 euro za 100 kg, co jest historycznym rekordem dla tych owoców z naszego kraju.

Według dziennika ceny większości odmian jabłek wzrosły czterokrotnie. "Na rynkach hurtowych w lipcu ceny jabłek były średnio wyższe o 175 proc. w skali roku" - wskazuje.

cydr, alkohol, związek pracodawców polska rada winiarstwa

Zapaść na cydrze. Branża apeluje o pomoc

Polska "jabłkami stoi" i  cydr miał wszelkie możliwości, aby stać się naszym dobrem narodowym. A jeśli nic nie zmieni się w kwestii legislacji, to o tym napoju będziemy mogli zapomnieć w przeciągu 3-4 lat - alarmuje Związek...

Cytowany przez dziennik ekspert zespołu analiz sektorowych PKO BP Mariusz Dziwulski wyjaśnia, że "przyczyną zwyżek była niska dostępność jabłek ze zbiorów ubiegłorocznych oraz relatywnie mała podaż tych owoców ze zbiorów tegorocznych, w tym odmian wczesnych".

"Historyczne wyniki notują też rekordowo niskie zapasy krajowych jabłek" - dodaje gazeta. Jak pisze, to konsekwencja spadku zbiorów w Polsce 2019 r., a także przyspieszenia sprzedaży jabłek po wybuchu pandemii.

Dodano, że Polska jest największym w UE i trzecim w świecie (po Chinach i USA) producentem jabłek.

  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu