Polskie jabłka już tak nie smakują na wschodzie Europy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2016,11:45 Aktualizacja: 18-01-2016,12:56
A A A

Z danych Eurostatu wynika, że polski eksport jabłek w pierwszych czterech miesiącach sezonu 2015/2016 był zbliżony do tego sprzed roku. Zmieniły się jednak kierunki sprzedaży.

Eksperci podkreślają, że zdecydowanie spadł wywóz na rynki pozaunijne - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Przez rok sprzedaż obniżyła się aż o 62 proc. z 62 do 23 tys. ton.  Najbardziej w dół poleciał wysyłki (poza Rosją, która w lipcu 2014 roku importowała jabłka z Polski) do Białorusi, która w ubiegłym sezonie była największym odbiorcą  zagranicznym polskich jabłek.

Owoce i warzywa są coraz słodsze, ale mniej zdrowe

Owoce i warzywa są coraz słodsze, ale kosztem ich wartości odżywczych, twierdzą naukowcy. Specjaliści wskazują, że choć słodszy smak zachęca do większego ich spożycia, związki odpowiadające za gorzki smak mają również ważne właściwości...

W pierwszych czterech miesiącach sezonu 2015/16 eksport w tamtym kierunku spadł o 54 proc. do blisko 12 tys. ton. Osłabienie w handlu tymi owocami może wynikać z jednej strony ze wzrostu ich cen, zaś z drugiej z mniejszego popytu na rynku rosyjskim wynikającym z gorszej sytuacji ekonomicznej mieszkańców tego kraju. Eksperci podkreślają, że o 73 proc. do 1,2 tys. ton zmniejszył się też wywóz na Ukrainę.

Z drugiej strony od lipca do września ub.r. do państw UE wyeksportowano 45 tys. ton jabłek, czyli o 72 proc. więcej niż przed rokiem. Wyższy popyt na rynku unijnym spowodowany jest przede wszystkim mniejszymi zbiorami, głównie w Niemczech, które są największym odbiorcą owoców z Polski. Według danych Eurostatu w sezonie 2013/2014 Polska wyeksportowała tam 85 tys. ton jabłek, czyli 32 proc. łącznej sprzedaży do Wspólnoty.

Póki co trudno dotychczasowe tendencje eksportowe przełożyć na cały bieżący sezon. O jego ostatecznym kształcie decydować będzie popyt w pierwszym i drugim kwartale 2016 roku. Ekspertów martwi jednak mniejsze zainteresowanie kupnem tych owoców ze strony krajów trzecich, które odpowiadają za większą część polskiego wywozu jabłek.

W grudniu 2015 roku (w porównaniu z grudniem poprzedniego roku) średnie ceny jabłek na rynkach hurtowych były wyższe o 36 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu