Polska sprzedaje coraz więcej jabłek poza Wspólnotę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2016,9:25 Aktualizacja: 06-06-2016,10:21
A A A

W pierwszym kwartale 2016 roku Polska sprzedała poza Unię Europejską 247 tys. ton jabłek. To aż o 21 proc. więcej niż w analogicznym czasie przed rokiem.

Z danych Eurostatu wynika, że dynamika eksportu przyspieszyła w lutym i marcu. O ile w styczniu wysyłki tych owoców do krajów pozaunijnych były o 25 niższe rok do roku, to w kolejnych dwóch miesiącach wzrosły o 38 i 46 proc. - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

sad, owoce, jabłka, sadownictwo, jabłonie, patogen, mączniak jabłoni, parch jabłoni

W sadach z niską presją patogena można wyciąć porażone pędy

Opady deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach mogły doprowadzić do wysiewu ostatnich partii zarodników workowych. Lokalnie mogło dojść do słabych i średnich infekcji. W sadach nie zabezpieczonych przed deszczem sytuacja może...

Najbardziej na wzrost sprzedaży wpłynął większy eksport do Białorusi. Do naszego wschodniego sąsiada wysłaliśmy bowiem aż o 51 proc. (176 tys. ton) więcej jabłek niż przed rokiem.

W styczniu i lutym spadł z kolei o ponad 36 proc. do 80,5 tys. ton wywóz tych owoców do państw UE. Biorąc pod uwagę znacznie niższe wysyłki do krajów UE, łączny eksport jabłek z Polski w styczniu i lutym wyniósł 222 tys. ton (-14 proc.).

Sprzedaż poleciała w dół przede wszystkim w przypadku Litwy, Łotwy i Cypru. Na polski wywóz jabłek negatywnie wpłynęły ponadto dużo mniejsze dostawy do Niemiec - o 54 proc. do 10,7 tys. ton.

Słaby popyt miał odzwierciedlenie w utrzymujących się wysokich zapasach jabłek w kraju i niskich cenach. Według IERiGŻ-PIB w marcu za kilogram owoców w skupie płacono średnio 0,88 zł (-8 proc. r/r).

Unia Europejska również wyeksportowała mniej jabłek w omawianym czasie - 536 tys. ton (-18 proc.). Świadczy to o słabym popycie na te owoce poza granicami Wspólnoty.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu