Polsce przyznano dodatkowy limit dla wycofania jabłek z rynku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2017,11:30 Aktualizacja: 15-02-2017,11:57
A A A

Komisja Europejska przyznała Polsce dodatkowy limit pozwalający na wycofanie z rynku blisko 8 tys. ton owoców i warzyw z unijną rekompensatą - podał resort rolnictwa. Ministerstwo zdecydowało, że cały limit będzie dotyczył jabłek.

Wycofanie z rynku jest instrumentem wsparcia dla producentów owoców i warzyw ustanowionym przez KE jako rekompensata strat ponoszonych przez sadowników z powodu rosyjskiego embarga. Moskwa wprowadziła restrykcje na unijną żywności w sierpniu 2014 r.

TKSK, ceny skupu jabłek, jabłka, owoce, sadownictwo, sad,  Eberhard Makosz

Rekordowe zbiory jabłek w 2016 roku, niskie ceny skupu

W 2016 r. zebrano rekordową ilość jabłek - 4 mln ton. Przełożyło się to na niskie ceny tych owoców i straty wielu producentów - tak ocenia miniony rok w sadownictwie prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhard...

Mechanizm wycofania z rynku miał zmniejszyć ilość owoców przeznaczonych do sprzedaży na rynku i tym samym zapewnić opłacalność produkcji.

"Decyzja KE jest efektem starań ministra Krzysztofa Jurgiela, który wielokrotnie wnioskował o dodatkowe wsparcie na wycofanie. Minister podkreślał, że Polska jest krajem, który najbardziej ucierpiał w wyniku rosyjskiego embarga" - napisano w komunikacie. Polscy producenci eksportowali do Rosji blisko milion ton jabłek rocznie.

Według resortu Polsce przyznano największą część z dostępnego limitu, dokładnie 7 tys. 720 ton z łącznej puli 17 tys. 680 ton. Sadownicy, którym nie udało się sprzedać owoców, najchętniej przekazywali je na cele charytatywne, otrzymując za 1 kg jabłek 70 groszy.

Polska jest największym w Europie producentem jabłek. W tym roku zebraliśmy ok. 4 mln ton tych owoców. Zdaniem prof. Eberharda Makosza, prezesa Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych ubiegły rok był bardzo trudny dla polskich producentów. Duża liczba sadowników poniosła wielkie straty w produkcji.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!