Niebawem ruszy sezon zbioru jabłek. Ceny w skupach niepokoją sadowników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2021,10:30 Aktualizacja: 07-09-2021,10:33
A A A

Choć letnie odmiany jabłek są na rynku od kilku tygodniu, to właściwy sezon zbioru tych owoców rozpocznie się po 15 września. Według szacunków sadowników, zbiory będą na poziomie 3 mln ton, GUS szacuje je na 3,6 mln ton.

Jak poinformowała Agnieszka Dywan, dyrektor biura Związku Sadowników RP tegoroczne zbiory będą prawdopodobnie nieco niższe niż w ubiegłym roku na skutek przemarznięcia części drzew podczas zimowych mrozów. Związek szacuje, że produkcja będzie na poziomie 3 mln ton wobec 3,4 mln ton (GUS) w ubiegłym roku.

ceny skupu jabłek, UOKiK, Tomasz Chróstny, inspekcja handlowa

UOKiK zbada ceny skupu jabłek

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów polecił Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli punktów skupu jabłek w celu zbadania cen oraz sposobu ich ustalania. Do UOKiK dotarły bowiem sygnały dotyczące niskich stawek...

Szacunki tegorocznych zbiorów jabłek są jednak rozbieżne. GUS pod koniec lipca wstępnie ocenił, że w Polsce pozyska się 3,6 mln ton, a Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek WAPA szacuje zbiory na 4,17 mln ton.

Według Pawła Kracińskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, patrząc na to co jest na drzewach i na rynku, zbiory raczej będą w granicach 4 mln ton, czyli będą wyższe niż przed rokiem, ale niższe niż w rekordowym 2018 r. - Wówczas ceny jabłek deserowych spadły do 50-60 gr/kg , a za owoce do przetwórstwa płacono nawet poniżej 10 groszy za kilogram - przypomniał.

Dodał, że wszystkie prognozy są szacunkowe, a rzeczywiste zbiory jabłek są trudne do wyliczenia.

W ubiegłym roku zebrano 3,4 mln ton jabłek (według GUS) - o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Sadownicy liczyli, że na wiosnę tego roku, tak jak rok wcześniej, jabłka zdrożeją i uda się je sprzedać po dobrych cenach. - Owoców było jednak więcej i część producentów, która zdecydowała się na ich przechowanie, została na progu nowego sezonu z ubiegłorocznymi jabłkami. Wyższe zbiory przełożą się na ceny sprzedaży. Już teraz handel za jabłka deserowe płaci mało - stwierdził Kraciński.

cena jabłek w skupie, sadownictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, przetwórstwo owoców

Taka cena jabłek zapewni sadownikom i przetwórcom godziwy zysk

W związku z poważną sytuacją w sadownictwie Rada zainicjowała spotkanie ekspertów z udziałem przedstawicieli sadowników, firm przetwórczych a także naukowców z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz...

Kilogram owoców kosztuje w granicach 0,9-1,1 zł/kg. - Ale na razie nie ma tragedii, jeżeli chodzi o skup jabłek przemysłowych. Ta cena kształtuje się na poziomie 0,30 do 0,38 zł za kilogram. Jednak sadownicy obawiają się niskich cen, co już zapowiedzieli przetwórcy - stąd protesty i nagłaśnianie problemu - wyjaśnia ekspert.

Zaznaczył, że sprawa powiązań między sadownikami (produkcją jabłek), a ich przetwórcami jest od lat nieuregulowana.

Mimo wielu negocjacji w poprzednich latach nie udało się uzgodnić warunków handlu owocami.

Według Dywan handel z sieciami handlowymi jest trudny. Supermarkety wymuszają na sadownikach niskie ceny zbytu - poniżej 1 zł/kg za jabłka deserowe. Jej zadaniem, handel powinien płacić producentom co najmniej 1-1,2 zł/kg. Jednocześnie zaznaczyła, że sklepy sprzedają jabłka powyżej 3 zł/kg.

protest sadowników, Związek Sadowników RP, cena skupu jabłek

Sadownicy: nie ma podstaw do obniżenia cen skupu jabłek!

Mimo ciężkiej pracy i serca, jakie wkładamy w produkcję, dzisiaj musimy jasno wszystkim powiedzieć: sadownik nie ma realnego wpływu na cenę jabłek przemysłowych, jak i tych na sklepowej półce - przekonuje Związek Sadowników RP....

Dyrektor ZS RP odnosząc się do cen skupu jabłek przemysłowych powiedziała, że w tym roku skup jabłek nie został przerwany i trwa od jesieni. Teraz kupowane są głównie owoce z ubiegłego sezonu (deserowe), które były przechowywane w chłodni, dodatkowo prowadzona jest przerywka odmian letnich, która także trafia do przemysłu. - Przemysł za jabłka płaci ponad 0,30 zł/kg. Jest to cena średnia, ale optymalna dla sadownika to 0,4-0,45 zł/kg - oceniła ekspertka.

Szefowa biura Związku podkreśliła, że od ceny skupu jabłek przemysłowych w dużym stopniu zależy cena deserowych. Im tańsze w skupie, to niższa stawka zbytu jabłek konsumpcyjnych.

- Wszystkie dane, także z zagranicznych ministerstw i dane WAPA, mówią o tym, że zapotrzebowanie na koncentrat jest olbrzymie i nie ma zapasów z ubiegłego roku, jak twierdzą przetwórcy - powiedziała Dywan. Dodała, że cena koncentratu kształtuje się na wysokim poziomie 1-1,2 euro za kg i w dodatku z powodu wysokich kosztów transportu nie sprowadza się do Europy koncentratu z Chin.

Zdaniem Związku jest to przesłanie do tego, by cena skupu jabłek przemysłowych mogła być w granicach 0,4-0,5 zł za kg.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu