UOKiK zbada ceny skupu jabłek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2021,12:20 Aktualizacja: 01-09-2021,12:23
A A A

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów polecił Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli punktów skupu jabłek w celu zbadania cen oraz sposobu ich ustalania. Do UOKiK dotarły bowiem sygnały dotyczące niskich stawek oferowanych za owoce.

Jak podkreślił Tomasz Chróstny, prezes Urzędu chodzi o zbadanie, czy trudnego położenia sadowników nie próbują wykorzystywać podmioty skupujące oraz przetwarzające jabłka.

cena jabłek w skupie, sadownictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, przetwórstwo owoców

Taka cena jabłek zapewni sadownikom i przetwórcom godziwy zysk

W związku z poważną sytuacją w sadownictwie Rada zainicjowała spotkanie ekspertów z udziałem przedstawicieli sadowników, firm przetwórczych a także naukowców z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz...

- W szczególności poprzez zawarcie zmów cenowych czy nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. W tym roku, ze względu na wysoką podaż świeżych jabłek oraz poziom zapasów po zeszłorocznych zbiorach, ceny jabłek w skupach są bardzo niskie - powiedział szef UOKiK.

Kontrole realizowane będą w pierwszej kolejności przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Warszawie, Lublinie, Kielcach i Rzeszowie. W najbliższych tygodniach kontrolerzy sprawdzą kilkadziesiąt punktów skupu w województwach przodujących w produkcji jabłek.

Prezes UOKiK zwrócił również uwagę na czynniki rynkowe, które mogą mieć wpływ na niskie stawki tych owoców. Głównym powodem jest ich wysoka podaż, która wynika z wysokich tegorocznych zbiorów oraz rekordowych zapasów jabłek zebranych w ubiegłym roku.

- Zdajemy sobie sprawę z rynkowych czynników wpływających na kształtowanie się cen owoców, jednak chcemy zweryfikować, czy punkty skupu oraz przetwórcy nie wykorzystują niezgodnie z prawem sytuacji rynkowej do dodatkowego zaniżania cen skupu jabłek - podkreślił Chróstny na koniec.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj