KUPS: na rynku może być zamieszanie. Minister zaskoczył przetwórców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2018,8:10 Aktualizacja: 05-10-2018,8:17
A A A

Jesteśmy jako branża zdziwieni i zaskoczeni nagłą decyzją ministra rolnictwa na temat skupu 500 tys. ton jabłek z rynku przez wskazaną do tego firmę - napisało Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) w oświadczeniu.

"Przedsiębiorstwa przetwórcze zrzeszone w naszej organizacji (ok. 70 proc. rynku), a także inne firmy z otoczenia branżowego, z którymi pozostajemy w stałym kontakcie, nie zostały poinformowane o planowanych przez ministerstwo rolnictwa rozwiązaniach czy też zaproszone do współpracy" - poinformowała KUPS.

sadownictwo, skup jabłek, ceny jabłek, przetwórstwo owoców, jan krzysztof ardanowski

Sadownicy dostaną dwa razy więcej za jabłka. W poniedziałek ruszy skup

Od poniedziałku ruszy skup jabłek w ramach pomocy sadownikom. Będzie go prowadziła spółka "Eskimos". Ma być skupione pół miliona ton jabłek, w cenie 25 groszy za kg - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister...

Stowarzyszenie zaznaczyło, że nie uczestniczyło w przygotowaniach do tego przedsięwzięcia, a o planach resortu dowiedziało się z mediów. KUPS podkreśliła, że proponowała resortowi rolnictwa "interwencyjny skup z dopłatą rządową, realizowany w zakładach jej członków".

"Byliśmy gotowi przeprowadzić taki projekt we współpracy z resortem i uważamy, że działanie to można było zaplanować jeszcze przed sezonem, gdy znane już były zapowiedzi rekordowej nadpodaży jabłek. Rozpoczęty wcześniej i odpowiednio skoordynowany skup wspomagany, odbyłby się z korzyścią dla całej branży, tj. i sadowników, i przetwórców" - podkreśliła KUPS.  

Branża przetwórców zwraca uwagę, że podjęcie przez rząd skupu jabłek w środku trwającego sezonu może wprowadzić duże zamieszanie na rynku oraz spowodować efekt negatywny.

"Jesteśmy sceptycznie nastawieni do nieprzemyślanych gruntownie działań wprowadzanych w tak szybkim trybie, tym bardziej, że pomysł ministerstwa został ogłoszony ad hoc i podany do wiadomości w formie bardzo ogólnych zapowiedzi" - czytamy w stanowisku.

nadprodukcja jabłek, skup jabłek, jan krzysztof ardanowski, jabłka przemysłowe, ministerstwo rolnictwa

Rząd zdejmuje nadmiar jabłek z rynku. W przyszłym tygodniu ruszy skup

Chcąc rozwiązać problemem nadmiaru jabłek, rząd podjął decyzję o zdjęciu z rynku pół miliona ton jabłek przemysłowych - poinformował w poniedziałek Jan Krzysztof Ardanowski, minister Ardanowski. Skup ma ruszyć za tydzień. Szef resortu...

"Wielką niewiadomą pozostają dla nas kryteria, według którego został wyłoniony podmiot odpowiedzialny za skup, firma Eskimos S.A. Mamy nadzieję, iż wybór ten dokonał się w ramach postępowania przetargowego, jakie zwykle towarzyszy decyzjom związanym z dysponowaniem środkami publicznymi, niemniej żadna informacja o takim działaniu nie była jak dotychczas upubliczniona" - napisano.

W czwartek minister Jan Krzysztof Ardanowski po spotkaniu z sadownikami poinformował dziennikarzy, że resort podejmuje działania, które sprawią, że nie będzie dalej utrzymana dramatycznie niska cena 10-15 groszy za kilogram jabłek.

Jego zdaniem ceny płacone rolnikom, nie mają żadnego uzasadnienia, również ekonomicznego. Minister ocenił, że takie zachowanie ze strony podmiotów skupowych nie ma nic wspólnego z etyką biznesu, dlatego rolnicy nie mogą być pozostawieni bez pomocy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Środa, 12 grudnia Godz:
Imieniny: Joanny, Aleksandra