Rząd zdejmuje nadmiar jabłek z rynku. W przyszłym tygodniu ruszy skup

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Pogrzebny PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2018,15:05 Aktualizacja: 01-10-2018,15:11
A A A

Chcąc rozwiązać problemem nadmiaru jabłek, rząd podjął decyzję o zdjęciu z rynku pół miliona ton jabłek przemysłowych - poinformował w poniedziałek Jan Krzysztof Ardanowski, minister Ardanowski. Skup ma ruszyć za tydzień.

Szef resortu goszczący na targach branży spożywczej odbywających się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, przyznał, że sytuacja na rynku jabłek przemysłowych "jest dramatyczna".

apel sadowników, sadownictwo. sieci handlowe, ceny jabłek, import jabłek, produkcja jabłek

Sadownicy apelują do sieci handlowych: kupujcie rodzime jabłka!

"Dziś, w tym bardzo trudnym dla nas czasie, odwołujemy się do Państwa patriotyzmu i apelujemy o podjęcie działań w celu zwiększenia sprzedaży polskich owoców" - czytamy w apelu Zarządu Głównego Związku Sadowników RP...

- O ile susza obniżyła o kilkanaście procent zbiory zbóż w Polsce, to, jeżeli chodzi o sady, zbiory są bardzo dobre, pojawił się problem w asortymencie jabłek przemysłowych. Trzeba zmierzyć się z problemem nadmiaru jabłek - powiedział polityk.

- Rząd podjął decyzję o tym, żebyśmy przez współpracę z niektórymi firmami zdjęli z rynku pół miliona ton jabłek przemysłowych. Skup w wielu miejscach w Polsce rozpocznie się od przyszłego poniedziałku po cenie mniej więcej dwukrotnie wyższej niż ta, jaka w tej chwili jest na rynku - dodał.

Szef resortu zapewnił, że zabezpieczono pieniądze dla firm, które będą realizować skup. - Będzie również przygotowana przez ministra energii zmiana ustawowa rozszerzająca możliwość przechowywania na rezerwy państwowe koncentratu jabłkowego. Nie zostawimy polskich sadowników z problemem - zapewnił na koniec Ardanowski. 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement