Jabłka zbierze robot, a sieci neuronowe podpowiedzą jak chronić sad?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2021,13:40 Aktualizacja: 05-02-2021,14:08
A A A
To nie jest obraz dalekiej przyszłości. Nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja coraz śmielej wkraczają do sadownictwa. Jak twierdzi Maciej Majewski, prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie sprawią one, że jabłka będą bardziej naturalne.
 
Wykorzystanie komputerów i robotów nie dziwi w sektorze przemysłowym. Przyzwyczailiśmy się już do ich obecności i roli jaką odgrywają. Takie zmiany coraz mocniej zaznaczają się również w branży sadowniczej. 
 
- Przyszłość jest nierozerwalnie związana z technologią - mówi Maciej Majewski. - W naszych sadach coraz powszechniej wykorzystywane są innowacyjne rozwiązania. Poczynając od autonomicznych ciągników, przez skomputeryzowane stacje pogodowe, aż po automatyczne pułapki feromonowe, które pomagają sadownikom w kontrolowaniu szkodników. Rozwój nowoczesnych technologii w sadownictwie - wbrew obiegowym opiniom - przyczyni się do wykonania milowego kroku na drodze do zrównoważonego rozwoju. Najlepszym przykładem są tu wspomniane feromony, które zapobiegają rozwojowi szkodników w sadzie. Ich wykorzystanie zdecydowanie zmniejsza użycie chemicznych środków ochrony roślin - podkreśla prezes Majweski. 
 
sadownictwo, unia owocowa, innowacje w rolnictwie, Arkadiusz Gaik, Sławomir Kędzierski

Drony i cyfrowe uprawy wkraczają do sadownictwa

Coraz większe wyzwania związane z brakiem rąk do pracy, rosnącymi kosztami zatrudnienia pracowników sezonowych oraz wyzwania związane z kontrolą produkcji sprawiają, że sadownicy częściej sięgają po nowoczesne technologie. Polskie grupy...
Jak twierdzą eksperci Stowarzyszenia Sady Grójeckie, w niedalekiej przyszłości coraz większa rolę będą odgrywać samouczące się sieci neuronowe, które tworzyć będą zaawansowane narzędzia do wykorzystania w sadach, a dzięki temu sadownik uzyska informacje kiedy i za pomocą jakich metod najlepiej chronić jabłka. 
 
- Bardzo pozytywnym aspektem jest to, że wiele z tych rozwiązań funkcjonuje lub jest projektowanych w Polsce wśród członków naszego stowarzyszenia - wskazuje Majewski - Dzięki temu produkcja jabłek będzie mogła być bardziej inteligentna, przemyślana i ekologiczna.
Nowoczesne technologie to nie tylko komputery i maszyny. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć naturalne procesy biologiczne i chemiczne. Do rewolucyjnych zmian w sadownictwie przyczyniają się również zmiany klimatu. 
 
W niedalekiej przyszłości staranniej dobierać się będzie stanowiska pod uprawę jabłoni i dbać o to, aby sad przetrwał jak najdłużej, dzięki wykorzystaniu biologicznych środków ochrony, wprowadzaniu odporniejszych odmian jabłoni i budowie substancji organicznej. Wobec coraz bardziej doskwierających okresów suszy to właśnie odpowiednio biologicznie przygotowane podłoże sprawi, że sad będzie mógł się utrzymać, a ilość wody potrzebna do jego nawodnienia będzie mniejsza.
 
Dużym wyzwaniem jest oczywiście dbanie o środowisko naturalne - twierdzi Majewski. - Według mnie wszystkie zmiany jakie będą i powinny być wprowadzane w sadownictwie muszą zdążać w kierunku bioróżnorodności i zerowej emisji dwutlenku węgla, ponieważ ma on wpływ na nas wszystkich. Wiem, że już prowadzone są prace nad naturalnymi rozwiązaniami, które mają sprawić, że sad będzie mógł również pochłaniać dwutlenek węgla w glebie. W całym procesie oprócz sadowników równie ważny jest oczywiście klient, który doceni już wprowadzone rozwiązania i podąży za nowymi. Nowoczesne technologie i ochrona środowiska to inwestycja, która musi na siebie zarobić, a opłaca się nam wszystkim - kwituje prezes. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj