Jabłka Grójeckie mają już 500 lat!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2018,11:00 Aktualizacja: 24-04-2018,11:11
A A A

Jabłka Grójeckie to owoce o iście królewskim rodowodzie. To bowiem dar królowej Bony dla męża, króla Zygmunta Starego. Od ponad pięciu wieków zachwycają zapachem, kształtem, jędrnością i smakiem.

Marka "Jabłka Grójeckie" odnosi się do 27 odmian i ich sportów wywodzących się z regionu grójeckiego na Mazowszu. Swoje wyjątkowe walory zawdzięczają glebom na których rosną i  klimatowi - zapewnia Emilia Jędrzejczyk ze Stowarzyszenia Sady Grójeckie.

parch jabłoni, sadownictwo, sad, choroby grzybowe, Innvigo, Fruit Akademia

Ważne zalecenia dla sadowników

Opady deszczu w dniach 16 i 17 kwietnia ponownie doprowadziły do wysiewu askospor. Biorąc pod uwagę utrzymujące się zwilżenie liści programy symulacyjne wskazały na wzrost ryzyka infekcji parchem jabłoni. W sadach, w których w niedzielę lub...

Ze względu na panujący tu właśnie wyjątkowy mikroklimat charakteryzują się średnio o 5 proc. wyższą kwasowością niż jabłka tej samej odmiany pochodzące z innych regionów oraz wyraźnym rumieńcem wynikającym z wyższej zawartości barwników pod skórką.

Jabłka Grójeckie mogą być oferowane wyłącznie jako klasy premium (ekstra i I), które spełniły drobiazgowe wymagania dotyczące wybarwienia, wielkości i jędrności miąższu. Pod koniec 2011 r. zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Umożliwia to łatwą identyfikację oryginalnych i wartościowych produktów o wysokiej jakości. Umieszczenie na owocach znaku jakości gwarantuje kupującemu, że płaci nieco więcej za wysoką jakość.

- Produkty zarejestrowane jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność podlegają ochronie prawnej na terenie Unii Europejskiej. Eliminuje to nieuczciwą konkurencję, zabezpiecza przed nieuprawnionym posługiwaniem się nazwą produktu i jego podrabianiem - mówi Maciej Majewski, prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie.

Najpopularniejsze odmiany Jabłek Grójeckich to m.in. Gala, Jonaprince, Jonagold, Golden Delicious i Ligol. Ich jednym dystrybutorem jest stowarzyszenie SG.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu