Jabłek będzie więcej, gruszek mniej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2020,10:40 Aktualizacja: 10-08-2020,10:43
A A A

W Polsce szacuje się wzrost produkcji jabłek do 3,4 mln ton w nadchodzącym sezonie z 2,9 mln ton w 2019 r. W przypadku gruszek spodziewany jest spadek zbiorów z 70 tys. do 65 tys. ton - podała Unia Owocowa.

Stowarzyszenie zaprezentowało dane przedstawione na tegorocznej konferencji Prognosfruit. Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek (WAPA) podało prognozę produkcji jabłek i gruszek na ten rok oraz omówiło trendy na rynku owoców.

sadownictwo, jabłka, ceny jabłek, drogie owoce

Polskie jabłka najdroższe na rynku unijnym

Dla sadowników przyszedł czas hossy, po latach cen minimalnych płaconych przez skupy w tym sezonie krajowe jabłka kosztują rekordowo drogo - pisze w środę "Rzeczpospolita". Jak podaje "Rz", w czerwcu cena polskich jabłek...

Z przedstawionych danych wynika, że plony w sezonie 2019 były "umiarkowanie niskie" - łączna wartość zbiorów wyniosła 10 mln 783 tys. ton. W tym roku zbiory szacuje się na 10 mln 711 tys. ton.

Według danych, w szczycie pandemii, a także ze względu na niższe plony, eksport z UE zmniejszył się o ok. 150 tys. ton w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku.

"Na rynkach wewnętrznych, popyt na jabłka i gruszki w drugiej połowie sezonu będzie stabilny - jest to pozytywny wynik zmiany stylu życia i zapotrzebowania konsumentów na świeże warzywa i owoce" - czytamy w komunikacie Unii Owocowej.

Zdaniem sadowników, warunki pogodowe w pierwszej połowie sezonu były ogólnie dobre. Wskazali na "epizody mrozu", które wystąpiły głównie pod koniec kwietnia i maja, szczególnie w Europie Środkowej.

W efekcie, w niektórych krajach jabłka zostały poważnie uszkodzone i odnotowano straty, m.in. w Austrii, Polsce, Niemczech, Chorwacji, na Słowacji i na Węgrzech.

sadownictwo, unia owocowa, zbiory jabłek i gruszek, Arkadiusz Gaik,  Paulina Kopeć

Produkcja jabłek i gruszek zagrożona

Coraz niższa rentowność i spadek konsumpcji znacznie utrudniają rozwój sektora jabłek i gruszek. Zagrożeniem dla polskich owoców jest rosnąca konkurencja ze strony m.in. owoców jagodowych czy egzotycznych - wskazuje...

"W Polsce szacuje się wzrost produkcji jabłek z 2,9 mln ton na 3,4 mln ton w nadchodzącym sezonie" - czytamy.

W krajach, które 2019 roku osiągnęły większe zbiory, czyli Francji, Hiszpanii i Portugali, w tym roku przewiduje się uprawy o mniejszej wielkości.

Zdaniem sadowników, nadchodzące plony międzynarodowe określa się jako niższe - poniżej 40 mln ton w Chinach (43 mln ton w poprzednim roku) oraz 4,6 mln ton w USA (5 mln ton). Szacując zbiory na Ukrainie zaznacza się sześcioprocentowy wzrost o 1,2 mln ton, z kolei w Rosji 920 tys. ton, czyli o 8 proc. mniej.

Jeśli chodzi o gruszki, zapowiada się spadek zbiorów - z 70 tys. ton do 65 tys. ton.

Generalnie plony gruszek szacuje się jako "umiarkowanie wysokie" na poziomie 2 mln 199 tys. ton, co potwierdza 12 proc. wzrost w porównaniu z zeszłym sezonem (1 mln 959 tys. ton - tak niska wartość spowodowana jest głównie uszkodzeniami włoskich gruszek).

"Podsumowując najnowsze dane z Prognosfruit, przewiduje się niższą produkcję w większości krajów północnych. Obserwujemy też zjawisko 'czystego rynku' - nastąpi płynne wyczerpanie zapasów, średni wolumen z półkuli południowej i podobny wolumen na przetworzenie" - powiedziała cytowana w komunikacie Paulina Kopeć, sekretarz generalna Unii Owocowej.

Sadownicy obserwują również niepewność co do długotrwałego wpływu pandemii na eksport.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj