Eksport jabłek poszedł w górę. Białoruś największym odbiorcą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2017,14:40 Aktualizacja: 29-09-2017,8:50
A A A

Eksport jabłek z Polski w sezonie 2016/17 wyniósł 1,09 mln ton, czyli był o 11 proc. wyższy w porównaniu do poprzedniego roku handlowego i nie wiele mniejszy przed wprowadzeniem embarga przez Rosję. Sprzedajemy ok. jednej czwartej zbiorów - najwięcej na Białoruś.

Magdalena Kowalewska, ekspertka rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas zauważa, że w ujęciu wartościowym wzrost był jeszcze większy i wyniósł 13 proc. - wynika z danych Eurostatu. Wywóz był jedynie o 3 proc. mniejszy, niż przed wprowadzeniem handlowych restrykcji przez Moskwę.

jabłka, sprzedaż jabłek, eksport jabłek, sadownictwo, owoce

Odmiany jabłek trzeba dostosować do gustów konsumentów

Aby sprzedać jabłka w dobrych cenach trzeba dostosować produkcję do wymagań konsumentów krajowych i zagranicznych pod kątem jakości oraz odmian - uważa prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Zdaniem...

Ok. 68 proc. jabłek trafiło na rynek pozaunijny (746 tys. ton), a na UE tylko 348 tys. ton. Oznacza to, że wysyłki poza Unię wzrosły o 24 proc., zaś do Wspólnoty spadły o 9 proc.  

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga, głównym odbiorcą jabłek z Polski stała się Białoruś. W sezonie 2016/17 do naszego wschodniego sąsiada trafiło 504 tys. ton tych owoców, czyli o 19 proc. więcej niż przed rokiem. Drugim odbiorcą był Kazachstan, który zaimportował 78 tys. ton (+43 proc. r/r) i wyprzedził Rumunię.

Zmniejszył się eksport do wspomnianej Rumunii (0,5 proc.) i Niemiec (9 proc.), czyli krajów, które są naszymi głównymi unijnymi importerami jabłek. Istotnie wzrosło znaczenie Serbii, gdzie trafiło 46 tys. ton owoców, czyli o 22 proc. więcej niż przed rokiem i o 127 proc. powyżej sprzed dwóch lat. Ten bałkański kraj stał się piątym odbiorcą owoców z Polski.

Zamknięcie dużego rynku zbytu, jakim była Rosja, przyczyniło się do dywersyfikacji kierunków eksportowych. W sezonie 2016/17 nasze jabłka trafiały do 75 krajów, podczas gdy przed wprowadzeniem embarga do 59.

Polskie jabłka wywożone są na coraz odleglejsze rynki afrykańskie, azjatyckie czy też na Bliski Wschód. Trafiają m.in. do: Egiptu, Jordanii, Indii, Mongolii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Wietnamu, a także Chin.

Polska jest liderem w produkcji i eksporcie jabłek w Unii. W ubiegłym roku (według GUS) zebrano 3,6 mln ton, w tym roku szacuje się, że uzyska się ok. 3 mln ton.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj