Odmiany jabłek trzeba dostosować do gustów konsumentów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2017,13:10 Aktualizacja: 26-09-2017,13:28
A A A

Aby sprzedać jabłka w dobrych cenach trzeba dostosować produkcję do wymagań konsumentów krajowych i zagranicznych pod kątem jakości oraz odmian - uważa prof. Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Zdaniem eksperta, Polska produkuje dużo jabłek deserowych, ale za mało wysokiej jakości. Moglibyśmy też produkować więcej odmian, które lubią zagraniczni i krajowi konsumenci. Oczywiście gusta są różne, a dostarczenie jabłek, których chce określony konsument jest dla sadownika gwarancją dobrego zarobku.

jabłka, zbiory jabłek, rosyjskie embargo, produkcja jabłek, eksport jabłek

Przetwórcy i konsumenci słoną zapłacą za jabłka

Sezon 2017/18 na rynku jabłek rozpoczął się od niekorzystnych prognoz zbiorów. Kolejne szacunki szły w górę, ale GUS i organizacje branżowe oceniają, że owoców będzie o około 30 proc. mniej. Już teraz przekłada się to na...

Najwyższe wymagania mają odbiorcy z krajów arabskich. Tam można sprzedać jabłka tylko bardzo wysokiej jakości, koloru czerwonego, ale za takie owoce uzyskuje się wysokie ceny. - Niższe wymagania mają nabywcy w krajach wschodniej Europy, w których jeszcze jest duży popyt na jabłka różnych odmian. Sama Rosja importuje ponad 1,2 mln ton jabłek deserowych - zauważa profesor.

Polska w ostatnich latach stała się największym producentem i eksportem jabłek w UE. Aktualnie sprzedajemy za granicą ok. 1 mln ton jabłek, z dużymi szansami zwiększenia wywozu o co najmniej 300 tys. ton, ale pod warunkiem - jak wskazuje Makosz - że poprawi się jakość jabłek i będzie więcej odmian jednokolorowych.

W ubiegłym roku polscy sadownicy zebrali ok. 4 mln ton tych owoców, w tym - z powodu wiosennych przymrozków będzie ich o ok. 25 proc. mniej, czyli ok. 3 mln ton.

Według profesora w polskich warunkach klimatyczno-glebowych najkorzystniej wypada uprawa w rejonie Sandomierza i dużego obszaru Dolnego Śląska, zaś najmniej w północno-wschodniej części kraju. Zalecane odmiany to m.in. Gala (m.in. Royal Gala i Gala Schniga). Wysokie plony dobrej jakości uzyskuje się na żyznych glebach i w ciepłych stanowiskach. Zdaniem eksperta, w takich warunkach warto uprawiać te odmiany na szerszą skalę niż do tej pory.

eksport jabłek na tajwan, tajwan, jabłka, rosyjskie embargo

Polskie jabłka trafią na Tajwan? Podpisanie porozumienia blisko

Przedstawiciele organizacji ochrony roślin z Tajwanu przybyli do Polski, żeby obejrzeć sady i uzgodnić warunki, na jakich będą eksportować nasze jabłka. Polscy producenci poszukują nowych rynków zbytu dla produktów rolno-spożywczych...

Poszukiwane są także odmiany Golden Delicious Reinders. Dobry zbyt i atrakcyjne ceny na te jabłka są w krajach północnej Afryki oraz wschodniej Europy i w naszym kraju. Odmiany te mają średnie wymagania glebowe, ale lubią cieplejsze stanowiska.

Bardzo łatwo jest sprzedać na całym świecie i w naszym kraju jabłka odmian: RedJonaprince, RedJonaprince Select i Jonagored. Można je z powodzeniem uprawiać na dużej powierzchni Polski.

- Za kilka lat można się spodziewać nadmiaru jabłek odmiany RedJonaprince na europejskim rynku, a większość europejskich konsumentów nie lubi jabłek tej odmiany o bardzo ciemnym, czerwonym kolorze. Natomiast odmiany Red Delicious są lubiane przez krajowych i zagranicznych konsumentów, jednak ich uprawa wymaga bardzo żyznych gleb i ciepłego stanowiska - zaznacza Makosz.

Z odmian dwukolorowych nadal duże znaczenie mają Szampion i Idared. Pierwsza, ze względu na dobry smak, cieszy się coraz większym zainteresowaniem u europejskich konsumentów. Druga poszukiwana jest głównie w krajach wschodniej Europy, bowiem jabłka mają "niski smak". 
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu