Dimilin do zwalczania zwójek liściowych i pordzewiacza jabłoniowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (art) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2016,15:00 Aktualizacja: 05-04-2016,15:15
A A A

Zakres stosowania insektycydu Dimilin 480 SC został rozszerzony o możliwość zwalczania zwójek liściowych i pordzewiacza jabłoniowego.

W związku z narastającym problemem zwalczania szpecieli w sadach oraz małą ilością substancji czynnych zarejestrowanych w tym celu rozszerzona rejestracja daje sadownikom nowe narzędzie w walce z tymi szkodnikami.

Substancją czynną preparatu Dimilin 480 SC jest diflubenzuron (związek z grupy benzoilomoczników) – 480 g/l (40,03 proc.). Na roślinie działa powierzchniowo.

sady, ochrona herbicydowa, chwasty, raptor

Raptor w sadzie

Sadownicy dostają nowy oręż do walki z chwastami. To herbicyd Raptor 263 SC, który przeznaczony jest do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych w sadach jabłoniowych. Preparat zawiera dwie substancje czynne: glifosat (związek z...

Do zwalczania zwójek liściowych w sadach jabłoniowych maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,375 l/ha. Zabieg powinno się wykonać w okresie wylęgania się gąsienic. Środek trzeba stosować od końca fazy kwitnienia (BBCH 69) do fazy, gdy owoce osiągają 70 proc. typowej wielkości (BBCH 77).

Do zwalczania pordzewiacza jabłoniowego maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,375 l/ha. Insektycyd należy stosować od końca fazy kwitnienia (BBCH 69) do fazy, gdy owoce osiągają 70 proc. typowej wielkości (BBCH 77).

Do ochrony jabłoni przed owocówką jabłkóweczką maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,375 l/ha, a zalecana 0,3-0,375 l/ha. Zabieg należy wykonać w okresie intensywnego lotu motyli i składania jaj.

Środek trzeba stosować od fazy, gdy powstały po przekwitnięciu owoc osiąga wielkość do 10 mm (BBCH 71) do fazy, gdy owoce osiągają 70 proc. typowej wielkości (BBCH 77). Dokładny termin zabiegu najlepiej jest ustalić na podstawie obserwacji odłowu motyli w pułapkach feromonowych.

W sadach gruszowych do niszczenia miodówek gruszowych maksymalna /zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,375 l/ha. Preparat trzeba stosować w okresach maksimum składania jaj i początku wylęgania się larw, przed kwitnieniem grusz (od fazy białego pąka - BBCH 57), po kwitnieniu grusz lub w drugiej albo trzeciej dekadzie czerwca, do fazy, gdy owoc osiąga 80 proc. typowej wielkości (BBCH 78).

Środka Dimilin 480 SC nie wolno stosować w sadach częściej niż dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Odstęp między zabiegami wynosi co najmniej 14 dni.

W celu podniesienia skuteczności zabiegów preparat można stosować łącznie z adiuwantem Silwet Gold (w stężeniu 0,015 proc.). Zalecana ilość wody to 750 l/ha. Okres karencji w sadach jabłoniowych i gruszowych wynosi 14 dni.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj