Polskie jabłka pojadą do Azji? Chińscy inspektorzy rozpoczynają audyt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2015,15:10 Aktualizacja: 21-09-2015,15:27
A A A

Na zaproszenie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa od 21 do 27 września w Polsce przebywać będzie delegacja chińskich ekspertów Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcją i Kwarantanną (AQSIQ).

Audyt jest obligatoryjną częścią trwającej od sierpnia 2014 r. - w związku z wnioskiem złożonym przez Polskę o otwarcie chińskiego rynku dla naszych jabłek - procedury oceny przez AQSIQ ryzyka fitosanitarnego z tytułu eksportu owoców z Polski do ChRL.

Eksperci z Azji odbędą wiele spotkań z przedstawicielami administracji państwowej,  związków branżowych i stowarzyszeń producentów oraz eksporterów owoców, a także z pracownikami naukowymi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Goście z Chin odwiedzą ponadto gospodarstwa sadownicze oraz miejsca przechowywania i przygotowywania jabłek do sprzedaży w województwach mazowieckim i łódzkim. Podczas wizyt audytorzy poznają proces produkcji, zbioru i konfekcjonowania owoców, a także systemów nadzoru nad integrowaną ochroną i bezpieczeństwem fitosanitarnym w produkcji jabłek.

Po przeprowadzeniu audytu eksperci z AQSIQ przygotują raport, który będzie kolejnym krokiem w negocjacjach mających określić ostateczne warunki eksportu jabłek z Polski do Chin.

Poleć
Udostępnij