Wieloletnie kontrakty rozwiążą problemy polskich sadowników?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2019,10:10 Aktualizacja: 23-07-2019,10:14
A A A

O ile w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z rekordową ilością owoców w sadach, co spowodowało dramatyczny spadek cen, w tym sezonie szykuje się odwrotna sytuacja. Wszystko przez kapryśną pogodę, a konkretnie wiosenne przymrozki.

Zbiory w przypadku jabłek mogą być mniejsze nawet o kilkadziesiąt procent.

W podobnej sytuacji są Niemcy, gdzie już dziś widać brak surowca na rynku. Tamtejsze przetwórnie martwią się o swoją sytuację finansową.

sadownictwo,  mirosław maliszewski, Związek Sadowników RP, ceny owoców, rosyjskie embargo

Kolejny trudny sezon dla sadowników. Konsumenci dostaną po kieszeniach

Rosyjskie embargo, brak pracowników sezonowych, konkurencja ze strony producentów z Ukrainy, nierówne relacje z przemysłem przetwórczym i niekorzystna pogoda - to największe problemy, z którymi zmagają się...
Co zrobić, żeby unormować sytuację na polskim rynku? - Otóż od lat proponujemy zawieranie wieloletnich kontraktów w formule umów kontraktacyjnych. Dawałoby to stabilizację obydwu uczestnikom rynku - zakładom i plantatorom - postuluje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej i poseł PSL.

- Sadownik wiedząc, że sprzeda swoje owoce z zyskiem zainwestuje na przykład w instalację chroniącą przed przymrozkami, która zagwarantuje plonowanie. Będzie też motywacja do produkcji odpowiedniej jakości, co w przetwórstwie jest też ważne. Niskie i bardzo niskie ceny skupu w poprzednich latach nie pozwalały na tego typu projekty - zaznacza polityk.

W jego ocenie, ceny referencyjne, które Związek Sadowników RP zaproponował resortowi rolnictwa i partnerom (przetwórniom) gwarantują zysk zarówno dla nich, jak też dla sadowników. - To z kolei da szansę na ustabilizowanie produkcji - nie będzie sadzenia po korzystnym roku i wyrywania po sezonie niskich cen. Przecież na tym powinno nam wszystkim zależeć - uważa Maliszewski.

referencyjne ceny skupu, sadownictwo, przetwórstwo, Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw

Sadownicy oburzeni listem przetwórców. To bezczelność i donos

Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw (KSPOiW) wystosowało list otwarty do m.in. rolników i sadowników. Związek tych ostatnich przekonuje, że wystąpienie jest próbą obrony przed...

Polityk PSL proponuje, aby skończyć z rynkiem bez umów. Tylko w ten sposób uda się zabezpieczyć interesy sadowników i przetwórni. - To szkodliwy swoisty hazard, a nie ukształtowany, relatywnie stabilny i przewidywalny biznes - zaznacza prezes Związku Sadowników RP.

Mirosław Maliszewski dziwi się, że zakłady przerobowe negatywnie odnoszą się do propozycji ustawowego rozwiązania trudnej sytuacji.

- Co prawda w tej kadencji Sejmu nie ma już raczej szans na przyjęcie ustawy, która by to regulowała prawnie, ale bezwzględnie zaraz po wyborach trzeba pilnie do tego pomysłu powrócić - podkreśla.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu