Amerykański rynek otwiera się na polskie jabłka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Waszyngtonu Inga Czerny PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2016,12:05 Aktualizacja: 20-01-2016,12:42
A A A

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa opublikowało w środę propozycję nowych zasad importu świeżych jabłek i gruszek z ośmiu państw UE, w tym Polski. Komisja Europejska liczy, że nowe zasady wejdą w życie jeszcze przed wrześniem obecnego roku.

To by oznaczało, że polskie jabłka z tegorocznych jesiennych zbiorów będą mogły trafić na amerykański rynek. Polski rząd zabiega o to od czasu, gdy Rosja zamknęła w 2014 roku swój rynek dla owoców z UE w ramach rewanżu za unijne sankcje nałożone na Moskwę po zaanektowaniu przez nią ukraińskiego Krymu.

eksport jabłek, sprzedaż jabłek, rynek owoców, rosyjskie embargo

Polskie jabłka już tak nie smakują na wschodzie Europy?

Z danych Eurostatu wynika, że polski eksport jabłek w pierwszych czterech miesiącach sezonu 2015/2016 był zbliżony do tego sprzed roku. Zmieniły się jednak kierunki sprzedaży. Eksperci podkreślają, że zdecydowanie spadł wywóz na rynki...

Projekt nowych zasad importu świeżych jabłek i gruszek do USA dotyczy ośmiu państw UE: Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch, Holandii, Polski i Portugalii. Wraz z jego oficjalną publikacją w środę rozpoczęły się teraz trwające 60 dni konsultacje.

- Komentarze, które wpłyną, zostaną ocenione. Jeśli okaże się, że konieczne jest wprowadzenie znaczących zmian, to kolejna propozycja zostanie opublikowana do dalszych konsultacji - wyjaśniła PAP Yindra Dixon z wydziału komunikacji ministerstwa rolnictwa USA.

- Ostateczna propozycja zostanie opublikowana i wejdzie w życie po publikacji, zwykle 30-60 dni później - dodała. Ale nie chciała spekulować, kiedy to może nastąpić.

Komisja Europejska wyraziła tymczasem nadzieję, że nowe zasady wejdą w życie przed wrześniem, aby otwarcie rynku USA dotyczyło już tegorocznych zbiorów jabłek i innych owoców.

- To będzie korzystne dla europejskich rolników, spośród których wielu nagle straciło rynki eksportu w wyniku sankcji nałożonych przez Rosję w 2014 roku - oświadczyła we wspólnym komunikacie trójka unijnych komisarzy: Vytenis Andriukaitis, ds. bezpieczeństwa żywności, Cecilia Malmstroem, handlu i Phil Hogan, rolnictwa.

Zastrzegli jednak, że oczekiwane otwarcie amerykańskiego rynku "nie zneutralizuje pełnego wpływu sankcji", ale przynajmniej pomoże zrekompensować część strat. KE szacuje, że wartość eksportu jabłek i gruszek z UE do USA będzie skromna i wyniesie około 10 mln euro, co stanowi 0,5 proc. udziału rynku.
Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek, zapasy jabłek, rynek owoców

Zapasy jabłek w Polsce są rekordowe

Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek podaje, że na początku grudnia 2015 roku zapasy jabłek w krajach Unii Europejskiej były o 1,4 proc. niższe niż w analogicznym czasie przed rokiem. Analitycy BGŻ BP Paribas przekonują, że to wciąż relatywnie...

Spośród ośmiu państw, których dotyczy nowa propozycja, tylko Polska i Niemcy nie mogą w ogóle eksportować do USA świeżych jabłek i gruszek. Dla pozostałych państw już teraz jest to możliwe, ale w ramach innej, znacznie bardziej kosztownej i uciążliwej procedury.

Producenci muszą bowiem płacić za inspekcje i testy przeprowadzane przez Amerykanów. Jeśli w życie wejdą nowe zasady, to osiem państw UE będzie z tego zwolnionych, bo spełniają "systemowe wymagania" dotyczące standardów produkcji i pakowania owoców w celu ograniczania ryzyka szkodników.

Jabłka i owoce z ośmiu państw UE będą w USA konkurować z owocami rodzimej produkcji oraz tymi importowanymi z krajów z półkuli południowej, skąd pochodzi obecnie 89 proc. importowanych do USA jabłek i 78 proc. gruszek.

Ale ministerstwo rolnictwa USA szacuje, że "nie więcej niż 10 proc. jabłek i gruszek, importowanych z ośmiu państw UE, może wypierać import z innych państw".

Jeśli chodzi o straty amerykańskich producentów jabłek w wyniku importu z UE, to zdaniem ministerstwa rolnictwa USA wyniosą one 9,2-11,2 mln dolarów, czyli zaledwie 0,3 proc. rocznej wartości produkcji.

Nieznacznie skorzystają konsumenci, bo cena jabłek powinna spaść o około 0,5 proc., gdy import z ośmiu państw UE przekroczy 11 milionów ton, czyli 0,5 proc. rocznej konsumpcji świeżych jabłek w USA.

Straty amerykańskich producentów gruszek w wyniku importu z UE będą jeszcze mniejsze. Resort rolnictwa szacuje, że nie przekroczą one 0,3 proc. wartości całej rocznej produkcji tych owoców w USA.

Poleć
Udostępnij