Środki ochrony roślin w liczbach. Ile zabiegów wykonują rolnicy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-11-2022,15:30 Aktualizacja: 15-11-2022,12:51
A A A

Znajomość zasad integrowanej ochrony rolnicy najczęściej ocenili na poziomie średnim (850,2 tys. rolników) lub wysokim (215,8 tys.) – wyliczył Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W 2020 r. – jak wynika z opublikowanej przez GUS "Charakterystyki gospodarstw rolnych" w oparciu o Powszechny Spis Rolny 2020 - zabiegi środkami ochrony roślin stosowało ok. 69 proc. (905,4 tys.) użytkowników gospodarstw rolnych. Najwięcej zabiegów wykonano w celu ochrony zbóż – 1 594,7 tys., których udział w powierzchni zasiewów był dominujący i wynosił ok. 68 proc. oraz na plantacje upraw trwałych - 729,8 tys., co z kolei związane jest z większą niż w innych uprawach częstotliwością i różnorodnością występowania patogenów.

pszczoła, kwiat

Opryski zmieniają sposób, w jaki trzmiele i pszczoły "widzą" kwiaty

Rozpylanie nawozów i pestycydów stosowane w rolnictwie może zmienić sposób, w jaki zapylające owady „postrzegają kwiaty, zniechęcając pszczoły i trzmiele do zapylania – informuje pismo "PNAS Nexus"....
"W okresie wegetacji, przeciętnie w gospodarstwie rolnym wykonano 9 zabiegów w uprawach trwałych, 2 zabiegi na zboża i 3 zabiegi na warzywa. Ponadto w badanym okresie wykonano przeciętnie 1 zabieg środkami ochrony roślin w zamkniętej przestrzeni magazynowej. Wraz ze wzrostem wielkości powierzchni użytków rolnych, w gospodarstwach rolnych wykazywano przeciętnie większą liczbę zabiegów, tj. ok. 2 zabiegi w grupie gospodarstw rolnych o powierzchni 1–2 ha UR i od 4 do 6 zabiegów w grupie gospodarstw rolnych 100 ha i więcej użytków rolnych. Jedynie w przypadku zabiegów w uprawach trwałych przeciętnie największą liczbę zabiegów wykonano w gospodarstwach rolnych w grupie obszarowej 10-15 ha UR, tj. 13 zabiegów" – przekazał GUS.

Według jego wyliczeń, co dziesiąty użytkownik gospodarstwa rolnego korzystał ze wsparcia w podejmowaniu decyzji w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Najczęściej wykorzystywano w tym celu progi ekonomicznej szkodliwości (72,7 proc.) oraz personalne doradztwo rolnicze (69,5 proc.).

„Udział gospodarstw rolnych korzystających z tych dwóch rodzajów wsparcia wzrastał proporcjonalnie do wzrostu powierzchni użytkowanych gruntów od ok. 2 proc. w grupie gospodarstw rolnych 1–2 ha UR do ponad 40 proc. w gospodarstwach rolnych użytkujących 100 ha i więcej użytków rolnych. Z tego rodzaju wsparcia najczęściej korzystały gospodarstwa rolne specjalizujące się w uprawach polowych” – przekazał GUS.

  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu