Hybrydowe stosowanie nawozów. Czy to się zrealizuje?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2022,11:20 Aktualizacja: 09-08-2022,11:25
A A A

Ministerstwo rolnictwa odniosło się do wniosku o wprowadzenie na stałe przepisów, które umożliwiają stosowanie nawozów azotowych niezależnie od pory roku, ale w zależności od warunków pogodowych i glebowych.

Jak podkreślił wiceminister Lech Kołakowski, rozwiązania w zakresie wprowadzenia elastycznego wiosennego stosowania nawozów są przygotowywane w ramach trwającego przeglądu i aktualizacji "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" - tzw. programu azotanowego.

kombajn, rzepak, Sahryń

Zebrałeś rzepak? Pobierz próbki gleby do badań!

Trwają zbiory rzepaku ozimego. To idealna pora do pobrania próbek gleby i ich zbadania w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. O tanich nawozach trzeba zapomnieć, a z wysokimi cenami trzeba się pogodzić. Trzeba tylko dołożyć starań, aby...

"Wiodące w sprawie Ministerstwo Infrastruktury, w wyniku przeprowadzonych analiz, podczas prac zespołu monitorującego, przedstawiło propozycje trzech wariantów, z których tzw. hybrydowy został rekomendowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajową Radę Izb Rolniczych. Rozwiązanie to ma zostać włączone do projektu aktualizacji programu azotanowego i poddane strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko oraz konsultacjom społecznym" - wskazał Kołakowski w odpowiedzi na wystąpienie samorządu rolniczego.

Jeśli chodzi o wspomniany wariant, rolniczy samorząd apeluje, by był obowiązujący przy wiosennym terminie stosowania nawozów azotowych.

"Stosowanie nawozów azotowych powinno być dozwolone od 1 marca bez względu na warunki pogodowe we wszystkich regionach Polski, a możliwość wcześniejszego nawożenia powinna być zależna od temperatury, która wzbudza wegetacje roślin. Stosowanie powinno być zabronione przy zalegającej pokrywie śnieżnej oraz zastoiskach wodnych na polach. Ponadto analogiczne rozwiązania powinny być zastosowane w przypadku stosowania nawozów naturalnych" - czytamy w wystąpieniu do resortu.

Jego autorzy podkreślili, że wysiew nawozów wapniowych powinien być możliwy przez cały rok, ponieważ pozwoli to na racjonalną organizację pracy w gospodarstwie rolnym.

"Poza korzyściami organizacyjnymi, ciężki sprzęt rozsiewający nie ugniata nadmiernie gleby i nie niszczy jej struktury. Okres zimowy traktowany jest jako lepszy agrotechnicznie. Upływa bowiem więcej czasu od zastosowania wapna do siewu rośliny" - argumentuje rolniczy samorząd.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu