Dni pola w Dębnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Rogowska, Timac Agro | redakcja@agroplska.pl
29-06-2015,12:15 Aktualizacja: 29-06-2015,12:27
A A A

25 czerwca odbyło się ostatnie z serii tegorocznych warsztatów polowych poświęconych technologiom odżywiania roślin i gleby preparatami o działaniu biostymulującym. Spotkanie odbyło się w miejscowości Dębno w Rolniczo-Wytwórczym Kombinacie Spółdzielczym.

Wszystkie prezentowane metody nawożenia są precyzyjnie ukierunkowane na uruchomienie potencjału plonotwórczego roślin uprawnych. Zastosowane na polach nawozy zostały wzbogacone o komponenty zawierające aktywne kompleksy – wyselekcjonowane ekstrakty z alg. Preparaty te wykazują wyższą efektywność w porównaniu z tradycyjnymi nawozami.

rzepak_susza_kwiecien

Rzepakom trzeba zapewnić mikroelementy

Zimowa aura okazała się po raz kolejny wyjątkowo łaskawa i rzepaki przetrwały ostatnią zimę w wyjątkowo dobrej kondycji. Cóż jednak z tego, jeśli jesień, a potem wczesna wiosna w większości kraju były wyjątkowo suche? Rośliny nie miały...

Plantacje stymulowane w taki sposób rodzą plony wyższe o kilkanaście procent w porównaniu z uprawami, na których zastosowano tradycyjną technologię nawożenia. Jakość handlowa zebranych plonów z tych upraw jest bardzo wysoka. Zawarte w preparatach ekstrakty stymulują wzrost, rozwój oraz plonowanie roślin uprawnych, a także zapewniają zaopatrzenie w dostępne formy składników pokarmowych. Zastosowanie ich gwarantuje odpowiednie odżywienie roślin uprawnych oraz zapewnia korzystne oddziaływanie na glebę.

Tego typu nawozy podnoszą jej potencjał plonotwórczy. Ponadto sprzyjają rozwojowi flory i fauny glebowej, korzystnie wpływają na odczyn gleby i przekształcają składniki pokarmowe z form nieprzyswajalnych na przyswajalne dla roślin.

uhnin_coboru

COBORU pokazuje swoje pola w Uhninie

16 czerwca w Uhninie Zakład Doświadczalny Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej zorganizował „Dni Pola”. Misją COBORU jest „stymulowanie innowacji w hodowli roślin i nasiennictwie oraz wspieranie...

Najwięcej uwagi prelegenci poświęcili zagadnieniom dotyczącym rozwiązania bardzo istotnego problemu nawozowego – uwsteczniania się wraz z innymi pierwiastkami fosforu podanego w nawożeniu do związków nierozpuszczalnych w wodzie i niedostępnych dla roślin. Stosując tradycyjne formy tego pierwiastka można uzyskać maksymalną skuteczność na poziomie 30%. W przypadku zastosowania nowej generacji nawozów fosforowych skuteczność zwiększamy nawet do 90%. Do tego dochodzi także dłuższy czas działania w porównaniu z tradycyjnymi technologiami nawożenia. W efekcie, przy zastosowaniu innowacyjnej technologii nawożenia, o której mowa (preparatów zawierających unikalną cząsteczkę – Top Phos), zapewniamy roślinom dostęp do fosforu przez długi czas, czego rezultatem jest ich silny wzrost, dobre przygotowanie przed zimą, produkcja i transport związków energetycznych oraz pozytywny wpływ na dojrzewanie. Warto podkreślić, iż wszystkie zaprezentowane podczas spotkania nawozy, to produkty przyjazne dla roślin, środowiska glebowego i zdrowia człowieka.

Konsultacji z zakresu nawożenia udzielał pan dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, znany i szanowany specjalista w dziedzinie chemii rolnej i technologii uprawy roślin polowych.

Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz technologii nawożenia kukurydzy. Prelegenci skoncentrowali się przede wszystkim na nawożeniu startowym tej uprawy, które ma za zadanie dostarczyć składniki pokarmowe niezbędne kukurydzy na początku wegetacji, a których roślina nie jest w stanie pobrać ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy. Oczywiście najważniejsze jest zaopatrzenie plantacji w azot – główny składnik plonotwórczy.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na plonowanie kukurydzy jest też dostępność fosforu i cynku. Pierwiastki te powinny być dostarczone roślinie jak najwcześniej – ważne jest, by przy wyborze nawozu startowego zwrócić uwagę na obecność tych makroelementów w preparacie oraz kompleksów biostymulujących. Nie tylko odżywiają młode rośliny, ale zawarte w nich składniki – aktywne wyciągi – ekstrakty z alg, odpowiedzialne są za szybkie i wyrównane wschody, stymulują system korzeniowy i odporność na stresy termiczne i wodne.

Podczas spotkania zaprezentowano budowę korzeni roślin kukurydzy nawożonych preparatami o działaniu biostymulacyjnym i porównano je do tych z poletek kontrolnych. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, jak działają te preparaty i w jaki sposób wpływają na rozbudowę systemu korzeniowego.

Ale to nie jedyne ciekawe rozwiązania, które były tam prezentowane. Oprócz innowacyjnego nawożenia zaprezentowano również nowe ciągniki i maszyny firm Valtra i New Holland.

Warsztaty zorganizowane w Dębnie zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestników. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie spotkaniem, które odbyło się po raz trzeci, należy przypuszczać, że warsztaty wpiszą się trwale w kalendarz imprez rolniczych także w kolejnych latach.

Na zakończenie warsztatów odbył się piknik, podczas którego w mniej formalnej atmosferze uczestnicy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami oraz uzyskać dodatkowe informacje w najbardziej interesujących kwestiach. Dni pola w Dębnie z całą pewnością można zaliczyć do najbardziej udanych tegorocznych imprez tego typu organizowanych i w południowej, i wschodniej części Polski.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu