Dlaczego Grupa Azoty nie ostrzegała rolników przed podrobioną Polifoską?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | redakcja@agropolska.pl
18-02-2016,18:10 Aktualizacja: 18-02-2016,18:17
A A A

Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy Grupy Azoty odpowiada na nasze pytania związane ze sprawą sprzedaży rolnikom dużej ilości podrobionej Polifoski 6 na Zamojszczyźnie.

1. Dlaczego Grupa Azoty przez kilka miesięcy w  żaden sposób nie poinformowała rolników, że mogą stać się ofiarą oszustów?

Sygnały o pojawieniu się podrabianej Polifoski na rynku otrzymaliśmy w listopadzie 2015 r. Sprawa została przez nas zgłoszona do organów ścigania.

2. Dlaczego nie zaapelowano, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości co do oryginalności nawozu wezwać przedstawiciela Grupy Azoty, tak jak to zalecają firmy produkujące środki ochrony roślin?

Polifoska 6, nawozy, podróbka, afera, Tygodnik Zamojski, Zamojszczyzna, Centralne Biuro Śledcze

Afera z podrobioną Polifoską 6. Też dałeś się nabrać?

Tysiące ton podrobionej Polifoski 6 trafiło na polski rynek, m.in. na Zamojszczyznę. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Centralne Biuro Śledcze Policji. Po podróbkach środków ochrony roślin przyszedł czas na nawozy. Jak donosi...

Nawozy należy kupować wyłącznie u autoryzowanych dystrybutorów i tylko z takimi współpracujemy. Zidentyfikowane na rynku nawozy podszywające się pod renomowaną markę Polifoska® widocznie różnią się opakowaniem oraz wyglądem i składem nawozu. Polifoska® produkcji Grupy Azoty to nawóz wysokiej jakości, a jego głównymi cechami są: pełna rozpuszczalność w wodzie, równomierność i gładkość granul w odcieniach szarości i wielkości od 2 do 5 mm w 90 proc. masy produktu. Podrobiony produkt charakteryzuje się o wiele większym zróżnicowaniem wielkości granuli, ich nierównym i chropowatym kształtem, a także słabo rozpuszcza się w wodzie. Ponadto oryginalne opakowania nawozów Grupy Azoty w odróżnieniu od podrobionych zachowują ściśle określone standardy: zabezpieczenie worka typu big bag w postaci plomby, wyściółę w kolorze białym, widoczne logotypy nawozu oraz Grupy Azoty, informacje o składzie nawozu zgodnie z rozporządzeniem WE, informacje o możliwościach zastosowania,  zalecanych dawkach, masie netto oraz środkach zachowania ostrożności.

3. Dlaczego nie upowszechniono informacji o cennych drobnych informacjach, które znajdują się na opakowaniach, a które ułatwiają rozpoznanie podróbki?

4. Co ma teraz zrobić rolnik, który podejrzewa, że stał się ofiarą podróbek?

afera, podrabiany nawóz, Polifoska 6, CBŚP, Agnieszka Hamelusz

Afera z podrabianą Polifoską - działania CBŚP

Podrabiana Polifoska trafiła do kilkudziesięciu rolników w województwie lubelskim – potwierdza komisarz Agnieszka Hamelusz  p.o. rzecznika Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.   W odpowiedzi na nasze...

Grupa Azoty od zawsze sprzedaje swoje produkty wyłącznie za pośrednictwem autoryzowanych dystrybutorów, których pełna lista znajduje się na stronach: nawozy.grupaazoty.com, www.nawozy.eu, polifoska.pl oraz w czasopiśmie Agrolider i aplikacji Farmster. Ponadto punkty autoryzowanych dystrybutorów są odpowiednio oznaczone i wyposażone w widoczne nośniki reklamowe Grupy Azoty, takie jak  tablice, banery i flagi. Nawozy w autoryzowanych punktach znajdują się również pod stałą kontrolą jakości Grupy Azoty.

Oczywiście podjęliśmy stosowne kroki prawne, składając do organów ścigania zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jako jeden z największych producentów nawozów wieloskładnikowych w kraju stanowczo sprzeciwiamy się takim działaniom ponieważ narażają one na straty naszych klientów oraz godzą w wizerunek marki. W pierwszej kolejności zależy nam na wyjaśnieniu sprawy, znalezieniu winnych i wyciągnięciu konsekwencji. Przygotowujemy też oświadczenie, w którym będziemy ostrzegać klientów przed zakupem podrabianych produktów oraz zwrócimy uwagę na różnice w ich wyglądzie i właściwościach.

Grupa Azoty, afera, podrabiany nawóz, Polifoska 6

Sprawdź, czy nie masz podrabianej Polifoski

Podrabiana Polifoska zdecydowanie różni się od oryginalnej. Przede wszystkim granulki mają bardzo różny kształt i wielkość oraz inne zabarwienie niż oryginał. W tej partii, do której udało mi się dotrzeć podróbka ma...
Wszystkich rolników, którzy mają wątpliwości do kupionego nawozu prosimy też o kontakt poprzez wypełnienie formularza na stronie www.polifoska.pl. W formularzu prosimy o zamieszczenie opisu zakupionego produktu, miejsce i daty zakupu oraz nazwiska i numeru telefonu. Nasi pracownicy skontaktują się w celu weryfikacji zakupionego produktu.

5. Na ile Grupa Azoty szacuje poniesione straty?

Odpowiedzi na te pytania poznamy po zakończeniu śledztwa. Na ten moment nie mamy takich informacji, nie znamy skali problemu i nie możemy tym samym określić strat.

6. Co Grupa Azoty zamierza zrobić w przyszłości, aby ograniczyć do minimum ryzyko podrabiania jej nawozów?

Na pewno, aby zapobiec działaniom nieuczciwej konkurencji wprowadzimy dodatkowe zabezpieczenia opakowań. Do tego momentu wszystkich rolników, którzy mają wątpliwości do kupionego nawozu prosimy też o kontakt poprzez wypełnienie formularza na stronie www.polifoska.pl.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu