Kukurydza. Przegrana bitwa z suszą?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Rogowska, MONSANTO | redakcja@agropolska.pl
19-11-2015,12:45 Aktualizacja: 19-11-2015,14:12
A A A

W tych skrajnych warunkach z dużym deficytem wody dobrze sprawdziły się odmiany o podwyższonej tolerancji na wysokie temperatury i suszę (heat and drought – HD).

Odmiany HD to propozycja dla tych producentów, którzy chcą zabezpieczyć swoje zbiory i maksymalnie zredukować straty spowodowane niedoborami wody i wysokimi temperaturami. Posiadają one silny i głęboki system korzeniowy, który zapewnia roślinie dostęp do odpowiedniej ilości wody w okresie wykształcania się ziaren nawet w bardzo suchych warunkach.

Nowe odmiany kukurydzy

Krajowy rejestr odmian rolniczych wzbogacił się o dwadzieścia jeden nowych odmian kukurydzy. Są to: Arturo (d. SL 10066) – odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC); FAO 230-240; przydatna do użytkowania na ziarno i kiszonkę; zgłaszający:...

Silny i dobrze rozwinięty system korzeniowy to gwarancja dostatecznej stabilności rośliny, a także odpowiedniej ilości wody i substancji odżywczych pobieranych podczas całego okresu wegetacji. Dzięki zwiększonej ilości włosków korzeniowych zapewnia on roślinie lepsze i skuteczniejsze wchłanianie wody i składników pokarmowych podczas całego okresu wegetacji, co jest szczególną zaletą w okresie wykształcania się ziaren oraz w latach suchych i upalnych, czyli w warunkach stresowych.

Jedynie dobrze rozwinięty system korzeniowy i silna łodyga, odporna na złamania spowodowane działaniem wiatru i innych czynników są w stanie zapewnić roślinie stabilność oraz dostęp do wody i substancji odżywczych podczas całego okresu wegetacji, a to bezpośrednio przekłada się na efekt plonowania.

Odmiany HD cechują się także wydajniejszą fotosyntezą, gdyż charakterystyczne ułożenie liści w ciągu dnia, w którym kąt pomiędzy liśćmi a łodygą wynosi od 30 do 60 stopni, a światło słoneczne pada na liście pod kątem prostym, podnosi efektywność przebiegu procesu. Dzięki temu większość liści pochłania maksymalną ilość energii świetlnej niezależnie od pozycji słońca w ciągu dnia. Wówczas aktywność fotosyntezy osiąga swoje maksimum. Maksymalna aktywność fotosyntezy oznacza maksymalną asymilację związków organicznych, która z kolei jest podstawą uzyskania wysokich plonów.

Kukurydza potrzebuje cynku. Liczby graniczne w glebach

Jednym z pięciu najważniejszych mikroelementów dla roślin jest cynk. Na jego niedobór szczególnie wrażliwa jest kukurydza. Tak jak w przypadku pozostałych mikroskładników, wyróżnia się trzy klasy zawartości cynku...

Kolejną cechą tego typu odmian jest lepsza, w porównaniu z tradycyjnymi odmianami, synchronizacja kwitnienia – wiecha i kolba rozwijają się w tym samym czasie, co przekłada się na lepsze zapylenie kolb, czyli zwiększenie ilości ziaren.

To zalety, które świadczą o przewadze mieszańców o podwyższonej tolerancji na wysokie temperatury i suszę. W tym roku na przykład odmiana HD: DKC 3939 w doświadczeniach łanowych prowadzonych przez producenta plonowała średnio na poziomie 9,8 t/ha przy wilgotności 23,7%. Maksymalny plon w tych trudnych warunkach to 13,8 t/ha przy wilgotności 22,5% .

Producenci, którzy zdecydowali się na jej uprawę mieli więc powody do zadowolenia z tego wyboru.

Korzystając z tegorocznych doświadczeń warto rozważyć wybór odmian typu HD, by maksymalnie ograniczyć straty w plonie spowodowane deficytem wody i wysokimi temperaturami. Jest to tym ważniejsze, że meteorolodzy ostrzegają, iż okresy suszy w naszej strefie klimatycznej będą występowały znacznie częściej niż dotychczas.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu