Kruszynek z nieba na omacnicę prosowiankę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
16-02-2021,19:00 Aktualizacja: 16-02-2021,19:08
A A A
Ośmioletnie wyniki badań agrolotniczej aplikacji kruszynka przeciwko omacnicy prosowiance potwierdziły dosyć wysoką skuteczność tej metody ochrony biologicznej. Wciąż jednak nie cieszy się ona zbyt dużym zainteresowaniem wśród rolników w Polsce.  
 
Bazując na uzyskanych wynikach badań, prof. Małgorzata Bzowska-Bakalarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wraz z zespołem postanowiła przeprowadzić analizę, dlaczego tak się dzieje. Swoimi uwagami podzieliła się podczas ostatniej sesji IOR-PIB. 
 
kukurydza

Technologia introdukcji kruszynka

W gospodarstwach średnich i wielkoobszarowych skutecznym, łatwym do zastosowania i ekonomicznym rozwiązaniem aplikacji kruszynka w ochronie kukurydzy przed omacnicą prosowianką jest wykonanie zabiegu przy wykorzystaniu wiatrakowca w wersji agro....
Do aplikacji kruszynka zawartego w preparacie Tricholet wykorzystany został wiatrakowiec o wydajności 80 ha/godz. Do mniejszych pól lub jako uzupełnienie pracy wiatrakowca, profesor polecała agrodrony. 
 
Lot wiatrakowcem wykonywany jest według mapy aplikacji z wykorzystaniem GPS. Jego wysoką efektywność zapewnia regulacja dawki w zależności od prędkości lotu. 
 
Rolnik otrzymuje trzy raporty: raport zużycia środka w każdej ścieżce lotu, trasę lotu oraz raport skuteczności. Raporty powstają w formie elektronicznej. 
 
Średnia skuteczność stosowania tej metody w ośmioletnich doświadczeniach prof. Bzowskiej-Bakalarz realizowanych w różnych rejonach kraju wyniosła 71,4%, a zakres mieścił się między 60 a 95% w zależności od roku. Ochrona ta przyczyniła się do wzrostu plonów kukurydzy, średnio o 24%, a także do wyraźnego ograniczenia występowania mykotoksyn w ziarnie. 
 
Zadaniem prof. Bzowskiej-Bakalarz to dużo jak na metodę biologiczną. Mimo to nie cieszy się ona w naszym kraju zainteresowaniem. Dlaczego? 
 
omacnica prosowianka, monitoring omacnicy prosowianki, pułapka feromonowa, pułapka świetlna, obserwacja gąsienic

Omacnica prosowianka: monitoring kluczem do sukcesu

Omacnica prosowianka to dla plantatora trudny przeciwnik do zwalczania. Wynika to z rozłożonego w czasie nalotu motyli, składania jaj i wylęgu gąsienic, a także z ukrytego wewnątrz tkanek trybu życia. Szkodniki są zwykle niewidoczne do momentu...
Po pierwsze, rolnicy uważają ją za zbyt kosztowną, z czym prof. Bzowska-Bakalarz się nie zgadza. W przypadku zastosowanego w badaniu preparatu Tricholet szacowany koszt na hektar wynosi 180 zł. Cena obejmuje jednak nie tylko koszt preparatu, ale także dwukrotną aplikację wiatrakowcem, serwis biologiczny, raporty elektroniczne oraz ocenę skuteczności. 
 
Zdaniem prof. UP w Lublinie jedyną nadzieją na upowszechnienie tej metody jest jej dofinansowanie, co ma miejsce w innych krajach unijnych. - Walczymy o to w ramach opracowywanego Planu Strategicznego na lata 2021-2027 - poinformowała. 
 
- Inny problem to stan wiedzy o biologicznych metodach ochrony, który nie jest wysoki. Rolnicy zwykle zauważają problem z omacnicą, gdy kukurydza zaczyna się łamać. Nastawiają się na działanie interwencyjne. Tymczasem metoda z kruszynkiem wymaga dużo wcześniejszego działania, przede wszystkim monitoringu występowania omacnicy, znajomości jej fizjologii, żeby dobrze wyznaczyć termin zabiegu. I tutaj jest wyzwanie dla jednostek szkoleniowych - podkreślała prof. Bzowska-Bakalarz. 
 
- Kolejny problem to konieczność zamawiania preparatów przed sezonem, co wymaga zmiany nastawienia rolnika, by przewidywał termin aplikacji, a zmuszenie rolnika, by myślał perspektywicznie nie jest łatwe. Potrzeba szkoleń - dodała prof. Bzowska-Bakalarz. 
 
- Zaletą stosowania metody biologicznej jest nie tylko ochrona organizmów pożytecznych, ale także działanie prewencyjne, przed wystąpieniem szkody. Unikamy przy tym stosowania ciągników szczudłowych - zaznaczyła. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu