Trochę więcej optymizmu w branży maszyn rolniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2020,9:25 Aktualizacja: 26-10-2020,9:33
A A A

Nastroje w branży maszyn i urządzeń rolniczych nieco się poprawiły, choć współczynnik je obrazujący nadal znajduje się poniżej zera - wynika z badania Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Poprzednie badanie zrealizowano na początku pandemii koronawirusa. W branży panowały więc negatywne nastroje i wielkie obawy związane z przyszłością. Ostatnią edycję przeprowadzono na przełomie września i października.

sektor rolno-spożywczy, przetwórstwo, PFPŻZP, Andrzej gantner, Agnieszka Tłuczak

W branży przetwórczej coraz gorsze nastroje

Zniesienie obostrzeń epidemiologicznych nie polepszyło nastrojów w sektorze rolno-spożywczym. Szanse dla rozwoju przetwórstwa w najbliższych miesiącach są oceniane jako umiarkowane. Takie wnioski płynące z ostatniego badania Indeksu...

"Nadal zmagamy się z pandemią, jesteśmy natomiast po sezonie. Minione lato było dla rolników łaskawe. Szczęśliwie nie mieliśmy do czynienia z kryzysami związanymi z siłami natury. Rolnicy nie musieli zmagać się z podtopieniami czy klęskami suszy jak rok wcześniej. Dobre plony przełożyły się zapewne na chęć rolników do inwestycji w gospodarstwa i to widać w wynikach badania" - czytamy w raporcie PIGMiUR.

Tego większego optymizmu nie widać jeszcze w ocenie poprzedniego półrocza. Nawet wzrósł odsetek odpowiedzi, że ten okres był zły lub bardzo zły dla branży - tak twierdziło odpowiednio 11,7 i 3,3 proc. przedsiębiorców biorących udział w badaniu.

"Inaczej wyglądają wyniki, gdy pytamy o przyszłość. Pół roku temu dominowały zdecydowanie negatywne odpowiedzi. Niecałe 8 proc. badanych twierdziło, że koniunktura w branży się poprawia, ponad 76 proc., że się pogorszy lub zdecydowanie pogorszy. Obecnie oceny rozłożyły się niemal równomiernie. 31 proc. badanych uważa, że koniunktura się poprawi, 35 proc., że nie ulegnie zmianie i nieco ponad 33 proc., że się pogorszy" - podaje Izba.

W planach inwestycyjnych również wyrażano mniejsze obawy co do przyszłości. Otóż zdecydowanie więcej firm niż pół roku wcześniej planuje inwestycje i znacznie mniej rezygnuje z wcześniej zaplanowanych przedsięwzięć.

A co z obawami w związku z pandemią koronawirusa?

"Obecnie wciąż 55 proc. przedsiębiorców twierdzi, że koronawirus będzie miał negatywny wpływ na rozwój branży. W kwietniu twierdziło tak ponad 79 proc. badanych firm. Nadal ponad 68 proc. przedsiębiorców uważa, że koronawirus będzie miał negatywny wpływ na funkcjonowanie firm, w których pracują. To o 12 proc. mniej niż w kwietniu br., wówczas 80,5 proc. przedsiębiorców biorących udział w badaniu odpowiadało twierdząco na pytanie, czy koronawirus będzie miał negatywny wpływ na funkcjonowanie ich przedsiębiorstw" - wskazuje PIGMiUR w raporcie (całość dostępna tutaj).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj