Leasing maszyn rolniczych nadal rośnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2019,13:10 Aktualizacja: 28-02-2019,13:27
A A A

2018 rok był dobrym okresem dla polskiej branży leasingowej. A jednym z sektorów, w których finansowanie zakupów w ten sposób nadal rośnie, są maszyny rolnicze.

Według danych świętującego w tym roku 25-lecie Związku Polskiego Leasingu, łączna wartość maszyn i urządzeń sfinansowanych przez branżę leasingową w ubiegłym roku wyniosła 21,7 mld zł i była wyższa o 17,7 proc. rok do roku. W tej części rynku wszystkie kategorie produktów odnotowały lepsze wyniki niż 12 miesięcy wcześniej.

leasing maszyn rolniczych, maszyny rolnicze, sprzęt rolniczy, Andrzej Sugajski, Związek Polskiego Leasingu

Leasing maszyn kusi rolników

Jak pozyskać i sfinansować nowe maszyny do gospodarstwa? Przed takim pytaniem stanął niemal każdy rolnik, ale wygląda na to, że coraz częściej gospodarze korzystają z leasingu. Tak przynajmniej wskazują dane przekazane przez Związek Polskiego...

Rolnicy, podobnie jak w latach poprzednich, nadal stanowili jedną z głównych grup odbiorców jeśli chodzi o segment leasingowanych maszyn i sprzętu. Maszyny rolnicze znalazły się na podium w tej kategorii z przyrostem 18,2 proc.

Najwięcej zyskało finansowanie sprzętu budowlanego (+45,4 proc.) oraz medycznego (+39,1 proc.).

W ocenie ZPL, wśród najważniejszych czynników mających wpływ na rosnący poziom finansowania maszyn i innych urządzeń przez branżę leasingową w 2018 r. należy wymienić:

  • duży wzrost produkcji przemysłowej w 2018 roku (5,8 proc.)
  • przyspieszenie w wydawaniu funduszy unijnych z perspektywy na lata 2014-2020 (w 2018 r. zaakceptowano projekty stanowiące ponad 67 proc. łącznej puli Polski na politykę spójności)
  • wyraźne przyspieszenie inwestycji publicznych (samorządów i finansowanych z budżetu państwa) oraz inwestycji dużych i średnich firm.

Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką na poziomie +21,8 proc. w skali roku była najwyższa od 11 lat. Na koniec 2018 r. wartość umów obsługiwanych przez branżę leasingową wyniosła 146,6 mld zł (+22,8 proc. r/r).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu