Leasing maszyn kusi rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2018,8:25 Aktualizacja: 27-04-2018,8:42
A A A

Jak pozyskać i sfinansować nowe maszyny do gospodarstwa? Przed takim pytaniem stanął niemal każdy rolnik, ale wygląda na to, że coraz częściej gospodarze korzystają z leasingu.

Tak przynajmniej wskazują dane przekazane przez Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy. W pierwszych trzech miesiącach 2018 r. branża sfinansowała inwestycje o łącznej wartości 18,6 mld zł, przy dynamice całego rynku na poziomie 20,9 proc. (rok do roku).

Ciągniki John Deere i New Holland

Rejestracje ciągników w 2017 roku

CEPiK z powodu wprowadzania systemu informatycznego 2.0 zaniżył rejestracje ciągników rolniczych. W tegorocznym pierwszym komunikacie tej państwowej instytucji podsumowującym rejestracje z grudnia 2017 r. zgubiono kilkaset ciągników....

Jeśli chodzi o maszyny i inne urządzenia polskie firmy leasingowe obsługiwały transakcje o łącznej wartości 4,6 mld zł, przy 18,7 proc. dynamice (r/r) segmentu. Znaczący wzrost sektor odnotował m.in. w zakresie finansowania maszyn rolniczych - o 26,9 proc. na koniec pierwszego kwartału, biorąc pod uwagę ten sam okres ubiegłego roku.

Warto też przypomnieć, że segment maszyn rolniczych w 2017 roku cechował się największa dynamiką wzrostu (ponad 45 proc. w skali roku). - Rolnicy to w ubiegłym roku główny odbiorca w segmencie maszyn i urządzeń - nie ukrywał Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Według ekspertów wzmożone zainteresowanie rolniczej branży leasingiem maszyn ma prawdopodobnie związek z pozyskiwaniem środków z funduszy unijnych.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w lutym w dziale "Maszyny" zanotowano wzrost produkcji maszyn rolniczych, związany zapewne z przygotowaniami do prac polowych. Wzrosła produkcja ciągników rolniczych (o 38,1 proc.), spulchniarek i kultywatorów (o 29,5 proc.), siewników polowych (o 8,2 proc.) i pługów (o 3,5 proc.).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu