Znamy aktualne ceny duńskich tuczników i warchlaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-02-2019,9:45 Aktualizacja: 01-02-2019,9:43
A A A
Cena tuczników duńskich w najnowszych notowaniach opublikowanych 31 stycznia pozostała bez zmian. Z kolei warchlaków wzrosła niemal 6 zł za sztukę. Ich cena obowiązuje od 4 do 10 lutego.
 
Cena żywca wieprzowego w Danii jest ustalana przez tamtejszą spółkę Danish Crown. Ze względu na swoją dominującą pozycję na rynku dyktuje ona cenę tuczników w Danii, a także w innych europejskich krajach.
 
Notowania skupu Danish Crown, jak informuje portal warchlaki.com, są dużo stabilniejsze niż w Niemczech i nie ulegają częstym wahaniom, a kierunek ich zmian jest taki sam jak w pozostałych krajach. 
 
trzoda chlewna, pogłowie, spadek, Polska

Silny spadek pogłowia świń w Polsce

Główny urząd statystyczny (GUS) poinformował, że pogłowie trzody chlewnej w Polsce w grudniu ubiegłego roku spadło o 7,4 proc. Główną przyczyną tego trendu jest znaczne pogorszenie opłacalności produkcji świń.    Pogłowie...
Duńskie ceny tuczników potwierdzają trend cen na rynku europejskim, ewentualnie pokazuje kierunek nadchodzących zmian. Notowania te przekładają się również na ceny uzyskiwane przez krajowych hodowców i producentów. 
 
W notowaniach z dnia 31 stycznia cena tuczników wyniosła 8,3 korony duńskiej za kilogram i była taka sama jak 24 stycznia. W przeliczeni na polską walutę daje to około 4,76 zł.
 
Według ekspertów z portalu warchlaki.com ceny w Danii jeszcze długo pozostaną bez zmian. Potwierdzają to tendencje rynkowe w tym kraju. 
 
Dania jest największym w Europie producentem warchlaków. W większości są one eksportowane do innych państw.  
 
Dlatego ich duńskie notowania stanowią punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Zwykle cena jest ustalana dla sztuk o masie załadunku, czyli 30 kg, a różnica wagowa jest korygowana 0,8 euro za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi.
 
Według danych z dnia 31 stycznia cena warchlaków w Danii określonych statusem zdrowotnym SPF Region 2/3 PRRS negatywny wyniosła 325 koron duńskich (186 zł), SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 305 koron duńskich (175 zł), a konwencjonalnych 295 koron duńskich (168 zł).
 
We wszystkich grupach odnotowano wzrost cen o 10 koron duńskich, czyli 5,73 złotych na sztuce. Notowania te obowiązują od 4 do 10 lutego. 
 
”Warchlaki odrabiają spadki cen z drugiej połowy roku. Czy dogonimy szczyt cen warchlaków z zeszłego tygodnia? Jeszcze sporo do tego brakuje, ale tempo wzrostu jest imponujące. Z tygodnia na tydzień jest coraz drożej. Czekamy na wzrosty cen skupu” czytamy na portalu warchlaki.com.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu