Wzrosną stawki dofinansowań na ogrodzenie chlewni przed ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2021,13:05 Aktualizacja: 14-09-2021,13:13
A A A

Zgodnie z zaproponowanym przez ministerstwo rolnictwa rozporządzeniem, wzrosnąć mają stawki wsparcia na poszczególne elementy ogrodzeń wymaganych od hodowców w ramach walki z szerzeniem się afrykańskiego pomoru świń.

W fazie konsultacji społecznych i opiniowania znalazł się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof".

program zwalczania ASF, Grzegorz Puda, hodowla trzody chlewnej, Forum Ekonomiczne w Karpaczu

W programie zwalczania ASF może być więcej pieniędzy dla hodowców

Pula 200 mln zł skierowana na realizację obecnego programu zwalczania ASF może zostać w razie potrzeby zwiększona - zadeklarował Grzegorz Puda, minister rolnictwa na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Na początku sierpnia resort ogłosił program dla...

Chodzi o pomoc z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zasadnicza zmiana polega na podwyższeniu wysokości standardowych stawek na wykonanie ogrodzenia chlewni wraz z terenem koniecznym do obsługi świń.

"Biorąc pod uwagę, że pierwotnie stawki za wykonanie ogrodzenia były ustalone według danych za rok 2018, dokonano ich aktualizacji na podstawie zmian poziomu cen poszczególnych robót budowlanych związanych z wykonaniem ogrodzenia oraz określono nowe ceny za poszczególne jego elementy (powtarzalnego przęsła, bramy i furtki) z uwagi na zmianę cen rynkowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

I tak, stawki przyjęte do wsparcia (sięgają 80 proc.) zaproponowane przez resort to: za 1 metr bieżącego ogrodzenia 230 zł, bramę 2100 zł, furtkę 710 zł. Obecnie wynoszą odpowiednio: 200 zł, 1820 zł oraz 610 zł.

"Biorąc pod uwagę, że projektowana zmiana jest korzystna dla rolników, proponuje się jej wprowadzenie jeszcze przed planowanym naborem wniosków o przyznanie pomocy (we wrześniu - red.), tak aby rolnicy mogli o otrzymać wyższą pomoc na inwestycje dotyczące wykonania ogrodzenia, które chroni gospodarstwo przed afrykańskim pomorem świń (ASF)" - wskazano w uzasadnieniu.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA