Wieś czeka rewolucja? Hodowla świń profesjonalna albo żadna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2016,14:10 Aktualizacja: 01-12-2016,20:10
A A A

Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić w życie zmiany, które mogą doprowadzić do likwidacji małych gospodarstw, gdzie trzymane są świnie także na własny użytek. Resort przekonuje, że to jedyny sposób zwalczenia ASF w kraju.

Jak informuje RMF FM według rządowych planów hodowcy świń będą musieli ogrodzić gospodarstwa murem, bądź siatką z fundamentami, zaś wjazd do niego będzie musiał być chroniony betonową niecką ze środkami dezynfekcyjnymi. Rolnicy będą musieli też prowadzić książkę wejść i wyjść z chlewni oraz rejestr pojazdów wjeżdżających do gospodarstwa.

afrykański pomór świń, asf, trzoda chlewna, handel trzodą chlewną, prokuratura

Byli ministrowie świadkami w śledztwie w sprawie ASF

Ministrów rolnictwa, środowiska i gospodarki z czasów rządów PO-PSL przesłuchała jako świadków Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, w ramach śledztwa dotyczącego rozprzestrzeniania się w naszym kraju ASF....

To jednak nie wszystko. Gospodarze zostaną zobligowani do prowadzenia szczegółowego rejestru środków dezynfekcyjnych (m.in. archiwizacji faktur na zakup substancji), by było możliwe sprawdzenie, ile ich zużyto w nieckach. Do tego hodowcy będą musieli wprowadzić program zwalczania gryzoni. Nowe propozycje resortu rolnictwa mają sprawić, że utrzymywanie niewielkiej liczby świń stanie się nieopłacalne - informuje stacja.  

Restrykcje na razie mają objąć miejsca, gdzie dotychczas stwierdzono ogniska ASF (całe województwo podlaskie oraz część Mazowsza i Lubelszczyzny), ale później strefa ma być rozszerzana od wschodu na cały kraj. Ministerstwo przekonuje, że nie ma innej metody zwalczenia choroby w Polsce.

Spełnianie warunków bezpieczeństwa przez każdego hodowcę trzody chlewnej będzie bardzo restrykcyjnie weryfikowane. Służby weterynaryjne będą mogły nawet zakazać działalności w razie stwierdzenia nieprawidłowości.

W niektórych przypadkach możliwe będzie wypłacenie rekompensat za nieutrzymywanie trzody - około 100 zł rocznie za jedną świnię. Niewykluczone jest też inne wsparcie przeznaczone na zmianę branży.

źródło: RMF FM

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA