Byli ministrowie świadkami w śledztwie w sprawie ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2016,13:25 Aktualizacja: 01-12-2016,14:44
A A A

Ministrów rolnictwa, środowiska i gospodarki z czasów rządów PO-PSL przesłuchała jako świadków Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, w ramach śledztwa dotyczącego rozprzestrzeniania się w naszym kraju ASF. Szczegółów zeznań nie ujawniono.

Śledztwo w sprawie rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń od sierpnia 2013 r. do września 2015 r. prowadzone jest od trzech miesięcy i właśnie zostało przedłużone do końca lutego 2017 r.

ASF, kolejne przypadki, dziki

ASF - siedem kolejnych przypadków u dzików

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia siedmiu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Pięć nowych przypadków odnotowano w woj. podlaskim oraz po...

Jak poinformowała w czwartkowym komunikacie Joanna Dąbrowska, rzecznik białostockiej prokuratury, w ramach gromadzenia dowodów w sprawie, w charakterze świadków przesłuchani zostali w ostatnim czasie członkowie rządu z czasów koalicji PO-PSL.

Chodzi o b. ministrów rolnictwa Marka Sawickiego i Stanisława Kalembę, b. ministrów środowiska Macieja Grabowskiego i Marcina Korolca oraz b. ministra gospodarki i wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Szczegółów ich zeznań prokuratura nie ujawnia, tłumacząc to "dobrem śledztwa". Wśród innych przesłuchanych dotąd świadków jest też np. Janusz Związek, b. Główny Lekarz Weterynarii Janusz.

"W dalszym ciągu gromadzone są dowody oraz planowane są przesłuchania osób pełniących funkcje publiczne, celem wszechstronnego wyjaśnienia wszelkich okoliczności sprawy, w zakresie ewentualnych nieprawidłowości i zaniechań przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa ASF" - podała białostocka prokuratura okręgowa.
asf, trzoda chlewna, tuczniki, skup żywca

ASF. Mali hodowcy utrudniają walkę z pomorem

123 przypadki ASF u dzików do tej pory wykryto w Polsce. Na Warmii i Mazurach strefa ochronna objęła już gminy Prostki i Kalinowo w powiecie ełckim - informuje TVP 1. Skoro liczba przypadków u dzików jest większa niż ognisk u...

Na początku września powołany został tam zespół, który ma w jednym śledztwie łączyć wątki dotyczące ASF w Polsce. Zespół tworzą nie tylko prokuratorzy, ale też policjanci, funkcjonariusze ABW, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Izby Celnej.

Śledczy dysponują m.in. aktami sprawy prowadzonej początkowo w Zambrowie (Podlaskie), gdzie jednej osobie postawiono zarzuty transportu świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Podobny zarzut postawiono też innemu mężczyźnie, w postępowaniu prowadzonym początkowo w Sokółce (Podlaskie), którego akta również włączono do śledztwa.

Pod koniec września zostało ono rozszerzone o wątek ewentualności przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych, w tym b. ministra rolnictwa. Włączono do niego wówczas zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które złożył kilka miesięcy wcześniej minister środowiska Jan Szyszko.

Dotyczy ono podejrzenia przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, w okresie od sierpnia 2013 do września 2015, w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa ASF.

Wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Od tego czasu odnotowano w naszym kraju 23 ogniska ASF u trzody chlewnej, z czego zdecydowaną większość - od początku sierpnia tego roku. Najwięcej - w województwie podlaskim.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu