Wieprzowina z obszarów ASF nie może trafiać na eksport

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-03-2017,13:10 Aktualizacja: 23-03-2017,13:10
A A A

Mięso wieprzowe pozyskane ze świń pochodzących z obszaru zagrożenia afrykańskim pomorem świń do tej pory było znaczone owalnym znakiem i mogło być eksportowane do krajów unijnych. Okazuje się jednak, że było to niezgodne z decyzją wydaną przez Komisję Europejską.

Mięso mielone, mięso odkostnione mechanicznie, surowe wyroby mięsne oraz produkty pochodzące od świń utrzymywanych w obszarze zagrożenia występowania ASF w przypadku spełnienia odpowiednich wymogów m.in. przemieszczania zwierząt i bioasekuracji. Produkty te były do tej pory znaczone okrągłym znakiem, który dopuszczał je do wprowadzanie na rynek unijny oraz krajów trzecich.

wieprzowina, eksport wieprzowiny, cena wieprzowiny, produkcja wieprzowiny

Coraz więcej zarabiamy na eksporcie wieprzowiny

W 2016 roku Polska wyeksportowała 431,9 tys. ton świeżej, chłodzonej lub mrożonej wieprzowiny wartej 787,3 mln euro. W porównaniu z 2015 r. sprzedaż w ujęciu wartościowym zwiększyła się o prawie 12 proc., a ilościowym wzrosła o 5,9 proc....

Główny lekarz weterynarii miał jednak wątpliwości co do właściwej interpretacji przepisów decyzji wykonawczej KE. Zwrócił się więc do niej z prośbą o ich wyjaśnienie aby mieć jasność co do możliwości wprowadzania na unijny rynek mięsa i produktów pozyskanych od świń pochodzących z gospodarstw zlokalizowanych na obszarze zagrożenia ASF.

Komisja Europejska wyjaśniła wszystko w piśmie, które przesłała do GLW 25 stycznia 2017 r. Okazuje się, że wszystkie te produkty nie mogą opuszczać terytorium danego państwa członkowskiego, w którym dokonano uboju. Dlatego nie powinny one być znakowane znakiem owalnym. Tym samym wszystkie te wyroby nie mogą być eksportowane poza polski rynek.

Minister rolnictwa musi więc zmienić rozporządzenie z 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 711 oraz z 2016 r. poz. 1295, 1770 i 1797). Projekt rozporządzenia można znaleźć TUTAJ.

Mięso wieprzowe wskazane w tym rozporządzeniu ma być wkrótce znaczone nie znakiem owalnym zezwalającym jego eksport do państw unijnych oraz krajów trzecich lecz znakiem okrągłym, który dopuszcza wprowadzanie go na rynek wyłącznie na terytorium Polski.

Nowe rozporządzenie prawdopodobnie szybko wejdzie w życie, ponieważ stanowisko KE jest bardzo czytelne i jednoznaczne. Pozostaje mieć nadzieję, że dotychczasowe działanie Polski wynikające ze złej interpretacji unijnych przepisów pozostanie bez żadnych konsekwencji.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu