W Niemczech bez zmian. U nas tuczniki są tańsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-06-2021,17:55 Aktualizacja: 27-06-2021,17:52
A A A

Cena tuczników w Niemczech w najnowszych notowaniach VEZG z 23 czerwca utrzymała się na dotychczasowym poziomie. Nadal wynosi ona 1,48 euro za kg w wadze bitej ciepłej.

Tuczniki w przeliczeniu na polską walutę po kursie euro wg NBP z 23 czerwca (4,5200) kosztują obecnie 6,68 zł za kg wbc.

- Okazało się, że moje przypuszczenia co do powodu obniżki cen w Niemczech, są całkowicie błędne. Z informacji rynkowych wynika, iż przyczyną niższych cen są Chiny. Od marca 2021 roku cena tuczników w tym kraju spadła o około 40%, do tego ponownie pojawiła się informacja o ogniskach ASF, co skutkuje nagłym wyprzedawaniem tuczników z lokalnych ferm, nawet poniżej standardowej wagi ubojowej - komentuje tę sytuację Bartosz Czarniak, Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

chlewnie, Barkowice, powiat piotrkowski, Wojciech Ostrowski, hodowla trzody chlewnej

Wywiesił baner "Tu powstanie chlewnia na 3000 świń". We wsi zawrzało

Zapowiedź budowy dużej chlewni wywołała prawdziwą burzę we wsi Barkowice (pow. piotrkowski, woj. łódzkie). Mieszkańcy zbierali podpisy pod protestem, a włodarz gminy wydał oświadczenie. Wszystko zaczęło od tego, że jeden z gospodarzy...

Chiny tym samym ograniczają zamówienia na europejską wieprzowinę, a cena tej która tam trafia jest niższa. W efekcie spora część tego mięsa, która do tej pory trafiała do Państwa Środka, została ulokowana w Europie, w tym również w Polsce.

ASF już obniżył notowania tuczników

W Polsce ceny tuczników są obecnie pod większym wpływem wewnętrznych problemów, jakim jest afrykański pomór świń.

- W sobotę środowisko hodowców elektryzowała informacja o pojawieniu się nowych ognisk pomoru w chlewniach. Pikanterii dodał fakt, iż zaraziły się one chorobą przez zakupione zwierzęta z jednego źródła. Najbardziej bulwersujące jest jednak to, iż rolnik, który sprzedawał te świnie, miał wiedzieć o pojawiającym się ASF-ie w swojej chlewni i w ten sposób chciał "upłynnić" problem, tak, aby jeszcze na tym jak najmniej stracić - mówi Bartosz Czarniak.

ASF w efekcie pojawił się w nowych regionach kraju tam, gdzie nie ma nawet przypadków u dzików. Sytuacja ta ma niestety swoje konsekwencje.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ogniska ASF w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kępnie poinformował o wyznaczeniu pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń w powiecie kępińskim. Potwierdziły się tym samym informacje przekazane nam przez hodowcę z powiatu wieruszowskiego. Ognisko ASF...

- Mimo, iż w Niemczech ceny nie zmieniły się, zakłady w Polsce w obawie przed ASF-em obniżyły stawki u nas i maksymalnie proponują w okolicach 6,45 zł w klasie E, co przy obecnych kosztach produkcji, śmiało można powiedzieć, jest poniżej progu opłacalności - komentuje Czarniak.

Tuczników brakuje, ale...

Zwierząt wciąż na rynku brakuje. Jednak, jak podkreśla Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej, wielkim zakładom, które mają zwykle kapitał zagraniczny, nie zależy na tym aby podbić cenę. Uzupełnią oni braki na rynkach zewnętrznych, lub też z tuczów kontraktowych, których są lub będą właścicielami.

Za obniżkami u największych idą w ślad też mniejsze zakłady mięsne. Czy w najbliższym czasie istnieje więc szansa na pojawienie się podwyżek?

- Mówi się, że najbliższe 3 tygodnie będą ciężkie pod tym względem. Jednak później Chiny wznowią bardziej rentowny handel z Europą, co powinno podbić ceny - mówi Bartosz Czarniak dodając:

- Zastanawiające jest, iż na całym rynku europejskim jest ograniczona podaż żywca, dział HoReCa funkcjonuje coraz prężniej, pogoda sprzyja spotkaniom i wspólnym przeżywaniu emocji piłkarskich przy grillu, co podbija ceny w sklepach, a nie w skupie.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu