Wywiesił baner "Tu powstanie chlewnia na 3000 świń". We wsi zawrzało

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2021,9:20 Aktualizacja: 25-06-2021,13:36
A A A

Zapowiedź budowy dużej chlewni wywołała prawdziwą burzę we wsi Barkowice (pow. piotrkowski, woj. łódzkie). Mieszkańcy zbierali podpisy pod protestem, a włodarz gminy wydał oświadczenie.

Wszystko zaczęło od tego, że jeden z gospodarzy zawiesił na swojej posesji baner z napisem "Tu powstanie chlewnia na 3000 świń". Błyskawicznie odbyło się spotkanie, podczas którego mieszkańcy rozmawiali o możliwościach zablokowania inwestycji.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ogniska ASF w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kępnie poinformował o wyznaczeniu pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń w powiecie kępińskim. Potwierdziły się tym samym informacje przekazane nam przez hodowcę z powiatu wieruszowskiego. Ognisko ASF...

Podpisywali też petycję ze sprzeciwem wobec przedsięwzięcia. Jak przekonywali, miejscowość ma turystyczny charakter, bo wiele ludzi przybywa tu z uwagi na położenie nad Zalewem Sulejowskim.

Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa, wydał oświadczenie w sprawie. Podkreślił, że gminni urzędnicy w ciągu ostatnich kilku lat nie wydali decyzji o warunkach zabudowy, dotyczącej takiej nieruchomości.

"Co więcej, pracownicy Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim poinformowali nas, że w ciągu minionych 3 lat nie wydali pozwolenia na budowę obiektu, a takie pozwolenie jest ważne właśnie przez 3 lata. Chciałbym też stanowczo zdementować pogłoski, jakoby wywieszony baner odnosił się do jakiegokolwiek postepowania prowadzonego w urzędzie miejskim. Nie ma on żadnej mocy w świetle prawa i może jedynie wzbudzać niepokój wśród mieszkańców" - czytamy w oświadczeniu.

Włodarz zaznaczył w nim ponadto, że gdyby ktoś zgłosił zamiar realizacji takiej inwestycji, urzędnicy mieliby obowiązek poinformowania o tym.

afrykański pomór świń, bioasekuracja. projekt ustawy, ochrona świń,

Jak chronić świnie przed ASF?

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) staje się coraz większym zagrożeniem dla krajowych stad trzody chlewnej, co potwierdza wystąpienie nowych ognisk choroby. O tym jak można chronić się przed ASF dyskutowano w Minikowie.    Polski...

Zapowiadający inwestycję w rozmowie z portalem piotrkow.naszemiasto.pl potwierdził chęć jej realizacji i przypomniał, że już miał chlewnię. Zadeklarował jednocześnie, że zanim złoży wnioski, będzie się uważnie wsłuchiwał w głos mieszkańców, ale "prawdziwych, nie letników".

Właśnie na ten ostatni aspekt niejako zwrócił uwagę komentujący sprawę dla Radia Łódź Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

- Musimy brać pod uwagę dwie strony medalu. Coraz więcej ludzi mieszka na terenach wiejskich, z drugiej strony produkcja rolna odbywa się na wsi i ona musi się tam odbywać. Dlatego potrzebna jest ustawa, która ureguluje, że produkcja rolna na wsiach jest priorytetem. Źle się dzieje, jeżeli rolnicy czują się wypychani ze wsi. Dlatego ustawa uregulowałaby ten problem - stwierdził poseł.

Projekt tzw. ustawy odorowej jest teraz w fazie konsultacji i uzgodnień.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA