Unia Europejska bije rekord w eksporcie wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-01-2020,10:00 Aktualizacja: 24-01-2020,13:48
A A A
Eksport produktów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej w październiku 2019 r. wzrósł o 12% rok do roku. Trend ten był głównie spowodowany zwiększeniem sprzedaży mięsa wieprzowego. 
 
Unijna wartość eksportu rolno-spożywczego w październik bieżącego roku wyniosła 14,7 mld euro i była o 12% wyższa niż w październiku 2018 r. – podaje portal 3trzy3.pl na podstawie ec.europa.eu.
 
Efektem tego jest miesięczna nadwyżka w handlu rolno-spożywczym w krajach unijnych, która osiągnęła poziom 4 miliardów euro. 
 
cena tuczników, tuczniki, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna, KZP-PTCH, hodowcy trzody chlewnej, producenci tuczników

Spadek cen tuczników zostanie zahamowany?

Cena tuczników od początku roku maleje. Jednak zdaniem analityków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, wkrótce spadek ten powinien zostać zatrzymany. Tuczniki w Niemczech w 2. tygodniu...
Największy wzrost miesięcznej wartości eksportu w październiku 2019 r. wynoszący 59% odnotowano do Chin. Wywóz do Turcji zwiększył się o 49%, a do Federacji Rosyjskiej o 15%.
 
Z kolei spadek eksportu odnotowano do Hongkongu o 13% oraz do Algierii o 19%.
 
Pod względem kategorii produktów wzrost eksportu odnotowano głównie w sektorze mięsa wieprzowego (o 82%), pszenicy (o 60%), podrobów (o 34%) i mleka w proszku ( o 18%).
 
W okresie od listopada 2018 r. do października 2019 r. wywóz produktów rolno-spożywczych z UE wyniósł 148,6 mld euro. Jest to nowy rekord większy o 8% w porównaniu z poprzednim okresem.
 
Pod względem produktów wieprzowina odnotowała najwyższy roczny wzrost wynoszący 1,37 mld euro. Jest to wzrost o 28% i wynika on przede wszystkim ze zwiększonego popytu ze strony Chin.
 
W okresie od listopada 2018 r. do października 2019 r. głównymi miejscami docelowymi unijnego eksportu były Stany Zjednoczone, gdzie trafiły produkty o wartości 24,3 mld euro.
 
afrykański pomór świń, Bułgaria, ASF, wirus asf, trzoda chlewna, przemieszczanie świń, uboojnie, zakłady mięsne

Przemieszczanie świń w Bułgarii wstrzymane w całym kraju

Afrykański pomór świń w Bułgarii rozprzestrzenia się między komercyjnymi gospodarstwami zajmującymi się hodowlą i produkcją trzody chlewnej. Bułgarskie władze, jak informuje portal 3trzy3 na podstawie Bułgarskiej Agencji Bezpieczeństwa...
Na kolejnych miejscach znalazły się Chiny (14 mld euro), Szwajcaria (8,5 mld euro), Japonia (7,6 mld euro) i Rosja (7,1 mld euro). 
 
Chiny nadal są bardzo zainteresowane wieprzowiną pochodząca z UE, ponieważ w samym 2019 r. zmniejszyli oni produkcję wieprzowiny o ponad 20%, co było skutkiem rozprzestrzeniającego się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
Jak podaje Chińskie Biuro Statystyki w minionym roku produkcja wieprzowiny, wołowiny, baraniny i drobiu wyniosła 76,49 mln ton. Było to o 10,2% mniej w porównaniu z rokiem poprzednim.
 
Produkcja wołowiny wyniosła 6,67 miliona ton (+3,6%), baraniny 4,88 miliona ton (+2,6%) drobiu 22,39 mln ton (+12,3%), a wieprzowiny 42,55 mln ton, co stanowi spadek o 21,3%.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA