Spadek cen tuczników zostanie zahamowany?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-01-2020,16:15 Aktualizacja: 03-02-2020,10:59
A A A

Cena tuczników od początku roku maleje. Jednak zdaniem analityków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, wkrótce spadek ten powinien zostać zatrzymany.

Tuczniki w Niemczech w 2. tygodniu 2020 roku były tańsze. Ich cena zmalała o 9 centów do poziomu 1,86 EURO za kg w wadze bitej ciepłej.

Zakłady mięsne w Niderlandach, Austrii i Belgii zareagowały podobnie. Ceny tuczników w tych krajach zmalały.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG na podstawie ISN informuje, że ceny zmalały również w Hiszpanii i Francji.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, wirus asf, społeczeństwo, media publiczne, kierowcy, myśliwi, turyści, drogowcy

ASF. Społeczeństwo powinno być na bieżąco informowane o zagrożeniu

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji....

Żywiec wieprzowy w 3. tygodniu nowego roku ponownie stracił na wartości. Zakłady mięsne w Niemczech 15 stycznia obniżyły jego notowania o 4 centy do wysokości 1,82 €/kg (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 7,71 zł/kg.

Polskie ubojnie również podążają za niemieckim trendem. W efekcie ceny skupu tuczników w kraju zostały obniżone o około 15-20 groszy za kg (wbc).

Spadki notowań tuczników w Europie w ostatnich tygodniach to zdaniem KZP-PTCH POLPIG wynik presji cenowej, w jakiej znalazł się wspólnotowy rynek.

Ubojnie pracowały na niższych obrotach w okresie świątecznym, a obecnie muszą zagospodarować nadwyżki żywca. Zdaniem związku nie ma więc żadnych przesłanek, aby spadki cen trwały dłużej.

Ceny tuczników prawdopodobnie wzrosną również z powodu dużych unijnych wysyłek mięsa wieprzowego do krajów trzecich. W lutym prawdopodobnie nastąpi wzrost popytu na wieprzowinę ze strony państw azjatyckich.

Pierwsze symptomy poprawy sytuacji zaobserwowano 17 stycznia na małej niemieckiej giełdzie. Ceny skupu wzrosły na niej o 2 centy.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA