Tuczniki są w cenie. Możliwe kolejne podwyżki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-04-2017,11:00 Aktualizacja: 20-04-2017,10:57
A A A

Tuczniki przed Wielkanocą drożały niemal z każdym tygodniem. Na rynku niemieckim, który dyktuje warunki cenowe w Europie, od 11 do 14 tygodnia 2017 r. zakłady mięsne podniosły cenę w sumie o 16 eurocentów tj. około 70 groszy.

Ceny tuczników w minionym tygodniu w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej pozostały na niezmienionym poziomie. Wpływ na tę sytuację miała mniejsza liczba dni ubojowych oraz, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, umiarkowany popyt na żywiec wieprzowy. Ta sytuacja w obliczu rozpoczynającego się sezonu grillowego daje nadzieję na kolejne podwyżki cen skupu.

wieprzowina, rosja, chiny, trzoda chlewna

Mniej wieprzowiny w Chinach, ale globalnie będzie jej więcej

Wieprzowina nadal będzie utrzymywać tendencję wzrostową jeśli chodzi o produkcję tego mięsa. Według prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w 2017 roku wzrost ten ma wynieść 1 proc. Stany Zjednoczone, Brazylia i Rosja. To trzy kraje,...

Tuczniki w Polsce były jednak droższe, przynajmniej w transakcjach członków związku. Ich cena wyniosła 5,7 złotych za kilogram żywca czyli aż o 13 groszy więcej niż w tygodniu poprzedzającym święta.

Cena tuczników w Niemczech Danii i Holandii pozostały na poziomie sprzed tygodnia. Jak informuje KZP-PTCH 19 kwietnia u naszych zachodnich sąsiadów w notowaniach niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG wyniosła ona 1,73 euro/kg w wadze bitej ciepłej wbc czyli ok. 7,33 zł/kg.

Hodowcy i producenci świń w Danii według Danish Crown otrzymywali za tuczniki 11 DKK/kg wbc tj. 6,26 zł/kg. W Holandii zakład mięsny Vion Food Group płacił w tym czasie 1,76 euro/kg wbc tj. 7,44 zł/kg. Z kolei wg departamentu rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA (United States Department of Agriculture) tamtejsi hodowcy dostawali średnio 1,25 dolara/kg wbc, tj. 4,98 zł/kg.

pogłowie macior, Chiny, trzoda chlewna

Pogłowie macior w Chinach spada

Liczba loch w Chinach w ciągu ostatnich 4 lat spadło o 9 mln sztuk. Od początku bieżącego roku ich pogłowie zmniejszyło się o 0,5 proc. i na koniec lutego wyniosło 36,3 mln sztuk.    Producenci wieprzowiny z Chin nadal osiągają duże...

Trzoda chlewna nie drożała ani nie była tańsza także w innych krajach Wspólnoty. We Francji, według portalu 3trzy3 18 kwietnia kilogram tuszy o zawartości 56 proc. mięsa chudego czyli w klasie E kosztował 1,54 euro czyli ok. 6,51 zł. Tuczniki w Belgii 13 kwietnia zostały wycenione na 1,23 euro za kg żywca czyli ok. 5,20 zł. W Hiszpanii 12 kwietnia producenci otrzymywali 1,35 euro/kg żywca tj. ok. 5,72 zł.

Prosięta nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem jak jeszcze przed świętami – informuje KZP-PTCH. Owszem kraje członkowskie UE odnotowały leki wzrost cen, ale jego dynamika powoli maleje. Dzieje się tak między innymi wskutek stabilizacji cen tuczników na niemieckim rynku, która jest odbierana również jako stabilizacja na rynku prosiąt.

Cena targowiskowych prosiąt o wadze ok. 20kg w Polsce w 14 tygodniu 2017 r. wyniosła 198,71 zł. W 15 tygodniu ceny tych zwierząt w Niemczech wg VEZG i w Danii wg notowań duńskiego stowarzyszenia producentów świń Danske Svineproducenter wynosiły odpowiednio 69 euro za 28 kg tj. ok. 290 zł oraz 515 DKK za 30 kg tj. ok. 288 zł. Z kolei w Holandii za 25 kg prosię trzeba było zapłacić 63 euro tj. ok. 267 zł.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA