Tuczniki od połowy czerwca tanieją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
07-07-2021,12:15 Aktualizacja: 07-07-2021,11:20
A A A
Średnia cena żywca wieprzowego w Unii Europejskiej pod koniec czerwca spadła o 2%. W Polsce tuczniki potaniały o 4,6%, w Niderlandach o 4,5%, a w Danii o 3,5%.
 
Tuczniki na rynku unijnym od połowy czerwca tanieją. Największe spadki odnotowano zwłaszcza u największych producentów i eksporterów tego żywca. 
 
W Unii Europejskiej w dniach 21-27 czerwca średnio dostawcy za świnie rzeźne klasy E otrzymywali 160,63 euro za 100 kg masy poubojowej schłodzonej. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 725 zł. 
 
Cena ta była 2% niższa niż tydzień wcześniej i o 3% niż przed miesiącem oraz o 1% niższa niż przed rokiem. 
 
ASF w Niemczech, przypadki choroby u dzików, płot, korytarz ochronny,

Niemcy chcą utworzyć korytarz chroniący przed ASF

Wzdłuż granicy polsko-niemieckiej ma powstać korytarz ochronny. Jego zadaniem będzie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w przygranicznych rejonach Niemiec.    Zespół kryzysowy do walki z ASF...
Wśród największych unijnych eksporterów, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, duże tygodniowe spadki cen odnotowano w Niderlandach, gdzie tuczniki potaniały o 4,5%, w Danii o 3,5%, a we Francji o 0,6%. Z kolei w Polsce cena żywca spadła średnio o 4,6%. 
 
Natomiast w Niemczech i Hiszpanii cena tego żywca w ciągu tygodnia praktycznie nie uległa zmianie. 
 
W Polsce cena żywca tej klasy wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 148,88 euro za 100 kg, co daje około 672 zł. Cena ta była o 11,75 euro niższa od średniej ceny w krajach unijnych, a także o 8,13 euro niż u naszego zachodniego sąsiada. 
 
Pod koniec czerwca w Polsce za żywiec wieprzowy średnio płacono 5,14 zł za kg. Było to o 4% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 9% niż przed miesiącem. Tuczniki były jednocześnie o 7% tańsze niż w tym samym okresie ubiegłego roku.  
 
W czwartym tygodniu czerwca średnia cena sprzedaży półtusz wieprzowych ukształtowała się na poziomie 7,43 zł za kg. Była ona o 6% niższa niż tydzień wcześniej i o 9% niż w końcu maja. Półtusze były także o 7% tańsze niż przed rokiem.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA