Tuczniki na VEZG bez zmian. Sytuacja jest trudna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-02-2022,12:00 Aktualizacja: 04-02-2022,15:10
A A A

Ceny świń w Niemczech w ostatnim notowaniu VEZG z 2 lutego pozostały bez zmian i utrzymały się na poziomie 1,20 euro za kg w wadze bitej ciepłej (wbc).

Cena tuczników w Niemczech w przeliczeniu na polską walutę po kursie NBP z 2 lutego (4,5500) wynosi 5,46 zł za kg.

- Nie rozpieszczają nas ceny za świnie w ostatnim czasie. W Niemczech ceny bez zmian szorują po dnie. U nas skupujący niestety dalej pokazują, że można jeszcze niżej. W tym tygodniu stawki obniżono o kolejne 5 groszy i w białej strefie oscylują one maksymalnie w granicach 5,40 - 5,50 za kg w klasie E - komentuje Bartosz Czarniak, wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

kryzys branży trzody chlewnej, niskie ceny tuczników, ASF|, Covid-19, likwidacja stad,

Sektor trzody chlewnej coraz mocniej uzależnia się od importu

Sektor trzody chlewnej zmaga się z rosnącymi kosztami produkcji przy niskich cenach skupu żywca. Całą sytuację pogarsza rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) i pandemia Covid-19.   Komisja Europejska kolejny raz...

Polscy hodowcy i producenci trzody chlewnej bardzo mocno odczuwają obecny kryzys. Jesteśmy uzależnieni od importu, który niestety, ma się dobrze. Zdaniem Czarniaka, zakłady oraz sieci handlowe często wolą ściągnąć mięso spoza naszej granicy niż zapłacić polskim producentom.

- Niestety, jak przejdziemy się wzdłuż półek sklepowych, to okazuje się że ceny wyrobów oraz surowego mięsa wcale nie spadły aż tak mocno, jeśli w ogóle spadły. Do tego często miejscem pochodzenia produktu są inne kraje niż Polska. Brakuje nam patriotyzmu konsumenckiego, który wymusiłby na handlu zwrócenie się ku polskiej wieprzowinie - mówi wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

Bartosz Czarniak podkreśla jednak fakt wyrażenia przez Komisję Europejską zgody na realizację pomocy przez polski rząd polegający na dopłacie 1000 zł do maciory.

Minister rolnictwa ponadto zapowiedział, że możliwe będzie nie tylko szybsze składanie wniosku o pomoc, ale i nie wykluczył kolejnych programów, które mogłyby wspomóc branżę.

Sytuacja na rynku świń, mimo tych pozytywnych wiadomości, wciąż jest jednak bardzo trudna.

- Niestety na horyzoncie nie widać poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny. Jeszcze długa i ciężka droga przed nami - podsumowuje Czarniak.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu